UŞAK 17°C
Az Bulutlu

HOCALI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ KONFERANSIpost_views_covjy Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2016 - 18:49 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu tarafından “Hocalı Unutmadık, Unutmayacağız” adlı konferans düzenlendi.

Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşen konferansa İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Cemil Ertuğrul, Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu Danışman hocası Yrd. Doç. Dr. Naib Alakbarov, konuk konuşmacı Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Öntuğ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans Hocalı Soykırımı ile ilgili sinevizyon gösterimi ile başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Cemil Ertuğrul Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaşayan sivillerin katledilişinin 24. Yıldönümü olduğunu söyleyerek soykırımı kınadıklarını belirtti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Murat Öntuğ ise Azerbaycan’ın Hocalı Kasabası’nda Azerbaycanlı sivillerin Ermeniler tarafından katledilişinin üzerinden 24 yıl geçtiğini belirterek Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleye karşılık Rusya’nın, bölgedeki gerilimi artıracak ciddi eylemler içerisine girdiğini söyledi. Doç. Dr. Murat Öntuğ 26 Şubat 1992 tarihinde modern dünyanın gözü önünde yapılan soykırımda 613 kişinin işkence edilerek öldürüldüğünü aktararak konuşmasında şunları anlattı: “487 kişi ağır yaralanmış, 1275 kişi rehin alınmış, 150 sivil ise hala kayıptır. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görülmüştür. Azerbaycan Devleti’nin ve halkının milli birlik ve dayanışma içerisindeki hareketlerinin bir sonucu olarak Hocalı Soykırımı,  Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Peru, Honduras, Sudan gibi devletlerin parlamentoları tarafından resmen tanınmıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği, ABD’nin 13 eyaleti katliam olarak tanımlamış ve pek çok ülkede “Hocalı Soykırım Anıtları” yapılmıştır. Ülkemiz, her ortamda Azerbaycan ile birlikte hareket etmektedir. Türkiye’de 2005 yılında Ankara Keçiören’de ilk Hocalı Katliam Anıtı açılmış ve diğer il ve ilçelerimizde kısa sürede birçok benzer anıtlar yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de büyük gayret ve desteklerimizle 2013 yılında Uşak ilimizde açılmıştır. 2012 yılında ise dünyada ilk kez “Hocalı Soykırım Müzesi” Kocaeli şehrimizde açılmıştır.” dedi.

Konferansın sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Cemil Ertuğrul, konuşmasından dolayı Doç. Dr. Murat Öntuğ’a teşekkür ederek üniversite adına plaket verdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER