UŞAK 10°C
Az Bulutlu

HORLAMA TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIRpost_views_couxq Görüntüleme

kategorisinde, 11 Şubat 2016 - 16:48 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

HORLAMA TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR
Pek çoğumuzun bizzat kendinin ve ya yakının yaşadığı en büyük kâbustur ‘’Horlama’’..
İnsanların yarısından fazlası zaman zaman, dörtte biri ise sürekli olarak horlar.
Medical Park Uşak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Metin ERDİNÇ; horlamanın halk arasında sanılanın aksine çözümsüz ve önemsiz bir sorun olmadığını, altında ciddi sorunları barındırabileceğini belirterek horlama ve uygulanan tedaviler hakkında önemli bilgiler verdi.

Horlama; Uykuda özellikle nefes alma sırasında üst solunum yollarındaki darlığa bağlı olarak oluşan sese denir. Hava akımının burun ve ağzın gerisinde engellendiği durumlarda, boğaz ve çevresindeki yumuşak dokuların titreşimi ile ortaya çıkan anormal ve gürültülü sestir horlama.
Horlayan kişi de yeterli oksijen alamamasından dolayı, gündüz uyuklama, halsizlik, şiddetli baş ağrısı, yoğunlaşma bozukluğu görülebilir.
“uykuda solunum bozuklukları” denilen hastalık grubunda, hastalarda ciddi sağlık problemlerine, kalp ve akciğer hastalıklarına ve hatta ani ölüme neden olabilecek bir tablo ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle horlamanın sıklığı, süresi ve hastanın uykudaki genel durumu mutlaka takip edilmelidir.
En yaygın horlama nedenleri
Yaş: Orta yaşa ve ötesine ulaştığınızda boğazınız daralır ve boğazınızdaki kas tonusu azalır.
Genetik: Erkekler kadınlarınkine oranla daha dar bir boğaza sahiptirler ve bu nedenle horlamaya daha yatkındırlar. Dar bir boğaz, yarık bir damak, genişlemiş geniz eti, alt çenenin küçüklüğü gibi genelde kalıtsal aileden gelen fiziksel özellikler horlamaya eğilimi arttır.
Geniz ve Sinüs Sorunları: Tıkalı nefes borusu horlamaya neden olacak şekilde nefes almakta güçlük ve boğazda hava boşluğu yaratır.
Aşırı Kilolu ya da Şekilsiz Bir Vücuda Sahip Olmak: Şişkin dokular ve zayıf kas tonusu horlamayı tetikler.
Alkol, Sigara ve İlaç Tedavisi: Alkol tüketimi, sigara ve belli ilaç tedavileri horlamaya neden olan kas gevşemelerini arttırır.
Uyuma Pozisyonu: Sırtüstü uyumak boğazdaki dokuların genişlemesine nefes borunuzun kapanmasına neden olabilir.
Horlamanın tedavisi nedenine göre belirlenir
Bu nokta da önemli olan şey teşhisin doğru konulmasıdır.Örneğin; geniz etinde oluşan bir problem ilaç tedavisi ile çözülemez bu ancak cerrahi bir müdahale ile sağlanabilir.Bunun yanı sıra üst solunum yollarında bir probleminiz olabilir bu nokta da ilaç tedavisi mümkündür.
Öncelikle hastanın sorunu ortaya konulur ve duruma göre müdahale yapılır.
Öncelikle kilo vermek, Aşırı yorgunluk ve alkolden kaçınmak, güçlü bir kas yapısı için düzenli egzersiz yapmak, Yan yatmak gibi basit önlemler ile horlamayı önleyici yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.
Cerrahi Tedavi; cerrahi yöntemlerle dokuların alınmasını ya da anormalliklerin düzeltilmesini sağlayarak nefes borusu genişletilir ve horlamaya neden olan titreşim durdurulmuş olur.
Bademcik, geniz eti alınması, yumuşak damağın yukarıya asılması, küçük dilin küçültülmesi, burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi, çenenin ve büyük dilin çeşitli yöntemlerle öne çekilmesi, dilin bir kısmının kesilmesi veya hacim küçültülmesidir.
Günümüz tıp teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde; Ameliyat sonrası ağrı en az seviyededir, kısa sürede taburculuk sağlanmaktadır, iş kaybı yoktur, ağız mukozasına hasar
verilmemektedir.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER