UŞAK 12°C
Çok Bulutlu

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÜVENLİ YAŞAM PROJESİpost_views_couyn Görüntüleme

kategorisinde, 10 Ocak 2015 - 13:59 tarihinde yayınlandı

4444444444444(3)

 Uşak İl Emniyet Müdürlüğünden güvenli yaşam projesi

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, vatandaşların güvenli bir yaşam sürmesi için proje üretmeye doymuyor. Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, “Esnaf Koruma ve Kollama”, Kapı Zili Projesi” ve Dolandırıcılığı önleme projelerini hayata geçirerek vatandaşları bilinçlendirmeyi sürdürüyor.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Uşak’ta ürettiği projelerle, vatandaşları suç ve suçlulara karşı uyarma ve bilinçlendirme görevini ilginç yöntemlerle uygulamaya devam ediyor.

Kapınızı çalan kötü niyetli olabilir   

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından uygulanan ilginç projelerden birisi, “Kapı zili projesi” Bu projede; Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, gündüz işlenen hırsızlık olaylarının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Toplum Destekli Polisler, daire zillerine bastıklarında ‘Kim o?’ sorusuna ‘sucu ve tüpçü’ diye cevap verdiklerinde kapıların açılması dikkat çekiyor. Kapı zillerini çalan polis memurları kapıyı sormadan açan kişilere uyarılarda bulunurken, zili çalan kişiyi soran ve kapıyı açmayan ev sahiplerine de teşekkür ediyor.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “2012 yılında başlatılan ve halen devam etmekte olan “Kapı Zili Projesi” kapsamında, 2013 yılında bin daire kontrol edildi. 724 kişi ile görüşme sağlanarak 921 adet broşür ve 52 adet sticker dağıtıldı. 2014 yılında devam eden proje kapsamında 966 daire kontrol edilerek, bin 71 kişi ile görüşülerek, 1643 broşür ile 55 adet sticker dağıtıldı.

Yeni nesil dolandırıcılara dikkat

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis şube Müdürlüğünün bir diğer projesi olan, ”Esnaf Koruma ve Kollama” projesi ile esnafın suç mağduru olmasını önlemeyi amaçlıyor.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen, “Esnafı Koruma ve Kollama Projesi’ çerçevesinde vatandaşlar bilgilendiriliyor. Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü tarafından esnafı bilgilendirici broşürler dağıtılıyor. Yeni Nesil Dolandırıcılık ve İşyeri Hırsızlıklarına karşı halkı ve esnafı bilinçlendirmeyi amaçlayan proje ile zor şartlar altına ticari hayatlarına devam eden esnafın mağduriyetinin önlenmesi amaçlanıyor.

Broşürlerde yeni nesil dolandırıcılığa dikkat çekilerek “Size gelen telefonların emniyet birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle ‘155 Polis İmdat’ hattını veya en yakın polis merkezlerini arayarak bilgi alınız” uyarısında bulunuluyor. Hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi suçlara karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirmelerde bulunan emniyet yetkilileri şu uyarılarda bulunuyor: Kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp para veya kontör talep eden kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Banka hesaplarınız boşaltılarak paralarınızın terör örgütlerine gönderildiğini söyleyerek sizden para veya kontör isteyenlere inanmayınız.Polis merkezi veya savcılık numarası gibi özellikle 032 alan kodunu kullanarak aramanızı isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Telekom’dan aradıklarını söyleyerek istenen işlemleri yapmanızı isteyenlere itimat etmeyiniz.Tebrikler ödül kazandınız şeklindeki mesajlara itibar etmeyiniz.

Eğer kontör-para dolandırıcılığı olayına maruz kalmış iseniz ;Sizi arayan telefon veya kontör transferi yapmış olduğunuz numaraları not edip ,dekontları muhafaza ederek derhal polis merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulununuz. Uşak’ta, 2014 yılında başlayan ve halen devam etmekte olan, “Esnaf Koruma ve Kollama Projesi kapsamında 211 esnaf ziyaret edilerek 394 kişi ile görüşüldü ve bilgilendirici ve bilinçlendirici 455 adet broşür dağıtıldı.
2013 yılında başlatılan ve halen devam etmekte olan, “Dolandırıcılığı önleme projesi” kapsamında İl Merkezinde bulunan Bankalara, Bankamatiklere ve vatandaşların görebilecekleri yerlere 2013 yılında toplam 114 tane, 2014 yılında ise toplam 281 tane afiş asıldı.

Uşak Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, “Toplumun desteğini de alarak suç ve suçlularla mücadelemiz etkin ve kararlı bir şekilde devam edecektir” vurgusu ile sona erdi.

2222222222(1)55555555555555555

YORUM YAZ



BENZER HABERLER