UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

İL GENEL MECLİSİNDE MEHMET NACAR YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİpost_views_couyv Görüntüleme

kategorisinde, 06 Nisan 2016 - 12:33 tarihinde yayınlandı

IMG_2623

Mehmet Nacar yeniden İl Genel Meclisi Başkanı seçildi

Yasa gereği her iki yılda yapılması gereken İl Genel Meclisi Başkanlık, Başkan Vekillikleri, Katip üyelik ve encümen seçimleri, yanlış sayılan bir oy yüzünden büyük tartışmalara sahne oldu. Ak Parti Grubu verilen arada bir oyu vermeyen üyenin kim olduğunu aramaya başladı.  İkinci bölümde AK parti Grup Başkan Vekili ve MHP Grup Başkanvekili İbrahim Cevher, başkanlık seçimleri oylarının yenden sayılmasını isteyen bir önerge verdi. CHP Grubu, oyların değiştirilebilmiş olacağını belirterek uzun süre itiraz etti. Sonunda bir yerel Tv kamerasının görüntülerinden sayım sırasında yanlış yapıldığı ortaya çıktı.

Uşak İl Genel Meclisi Nisan Ayı 3. Oturumunun gündeminde; “Meclis Başkanın, Başkan vekillerinin, katip üyelerin, encümen üyelerinin seçimi vardı. Sabah, İl genel meclisi Başkanlığı seçimiyle oturum başladı.

AK Parti Grubu Mehmet Nacar’ı, CHP Grubu Nadi Sancar’ı, MHP Grubu da İbrahim Cevher’i aday gösterdi. Daha sonra gizli oyla seçimlere geçildi. 18 meclisi üyesinin oy kullanmasının ardından oy sayımına geçildi. Katip üyeler, İlknur Ertuğrul ve Kürşat Ceylan, İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürü Davut Karabacak ve bir görevli olmak üzere dört kişi oyları saymaya başladı.

Yapıla sayım sonunda; Mehmet Nacar’a 8 oy, Nadi Sancar’a 7 oy, İbrahim Cevher’e 3 oy çıktı. 2014 yerel seçimleri sonucunda, İl Genel Meclisi Üyelikleri AK parti 9 üye, CHP 6, MHP 3 üye şeklinde belirlenmişti. Bu sonuçlara göre, AK Parti grubunun adayı Mehmet Nacar’a 9 oy çıkması gerekiyordu.

AK Parti ve MHP ittifakının yapıldığı gözlenen seçimlerde; 1. Başkan Vekilliğine; AK parti aday göstermedi. CHP’li aday Veli Özer 6 oy aldı. MHP’li aday İbrahim Cevher, 10 oyla 1. Başkan Vekili seçildi.

  1. Başkanvekilliği seçimlerinde bu kez MHP aday göstermeyince 11 oy alan AK Partili üye Şahin Erdoğan seçildi.

AK Parti- MHP ittifakı Katip üyelikleri seçiminde de devam edince AK partili İlknur Ertuğrul ve MHP’li Kürşat Ceylan katip üyeliklere yeniden seçildi. Encümen üyelikleri ve komisyon seçimleri öğleden sonra saat 13.00 bırakıldı.

Öğleden sonraki oturumda AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Gürpınar ve MHP Grup Başkanvekili İbrahim Cevher imzalı önergede, Meclis Başkanlığı oylarının yeniden sayılması talep edildi.

Başkan Nacar’ın bu önergeyi okumasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Nadi Sancar, “Oylama yapılalı 3 saati geçti. Oyları 4 kişi saydı. Bu neyin sayımı? Peki şimdi o bir oyu bulursanız oy pusulalarını değiştirmediğinizi nerden bileceğiz? Şeklinde itiraz etti.

Oylar yeniden sayıldı ve bir oyun Mehmet Nacar yerine yanlışlıkla Nadi Sancar adına kaydedildiği ortaya çıktı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER