UŞAK 12°C
Sisli

İLKNUR ERTUĞRUL: ASLINDA HEPİMİZ BİRİZ359 Görüntüleme

kategorisinde, 15 Mayıs 2016 - 21:41 tarihinde yayınlandı

ilknur ertuğrul 1

Uşak AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul, doğuştan veya daha sonradan bazı sebeplere bağlı olarak, gerçekleşen engelli olma hali, her insanın karşılaşabileceği durumlardan biri olduğunu ifade etti.

Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul, engelli bireylerin sağlıklı insanlardan bir farkını olmadığından bahsetti. Ertuğrul, “Toplumların, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırabildiği ve herkesin sahip olduğu hakları ve imkanları onlara da sağlayabildiği oranda gelişmişliğinden söz edebiliriz. Bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve başarılı olması için bir mani teşkil etmemelidir. Hayatın her alanında, engelli bireylerin ihtiyaçlarına göre çeşitli düzenlemelerin yapılarak, yaşamsal faaliyetlere ve sosyal hayata katılımlarını sağlayarak onlar için yaşanılabilir bir dünya oluşturmak hepimizin görevi ve en önemli sosyal sorumluluklarımızdandır. Engelli bireylerimizin toplumun özel ve değerli üyeleri oldukları bilinciyle, yaşamın onların varlıkları ve katılımlarıyla daha da güzelleştiğine yürekten inanıyorum” diye belirtti.

Engelli meselesine daha anlayışla, sevgiyle yaklaşılması ve herkesin aslında bir olduğunu belirten Başkan Ertuğrul, açıklamasına şöyle devam etti; “Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar birçok alanda engelli insanlarımıza hizmeti en üst düzeye çıkarmak, istihdamları için uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşayacakları bir ortamın ekonomik alt yapısını hazırlamak ve engelli insanlarımızın üreten ve bağımsız yaşayabilir hale getirilmesine çalışmak hayati önem taşımaktadır. Doğuştan veya daha sonradan bazı sebeplere bağlı olarak, gerçekleşen engelli olma hali, her insanın karşılaşabileceği durumlardan biridir. Bu yüzden hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Dolayısıyla her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Bu farkındalıkla hareket edersek engellilik meselesine daha anlayışla ve sevgiyle yaklaşabiliriz ama en önemlisi aslında hepimizin BİR olduğu gerçeğini yüreğimizde hissedebiliriz. Bu duygularla toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve sevgili ailelerine sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya diliyorum” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER