UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

İSMAİL DEMİREL: DEVLET MİLLETİ KANDIRIYORpost_views_covau Görüntüleme

kategorisinde, 19 Kasım 2014 - 17:26 tarihinde yayınlandı

DEMİREL

                                                                                                
      Bu ülkede işsizlik var mı, yok mu? Türkiye İstatistik Kurumunun en son açıkladığı verilere göre işsizlik oranı %10,1. Bu oran bir önceki verilere göre giderek artmakta. Ama asıl önemli olan bu oranın artması ile birlikte bu oranın nasıl hesaplandığı  ve kimlerin işsiz sayıldığı ile ilgilidir.
İşsiz sayılmanız için yani bu %10,1’in içinde olabilmeniz için öncelikle iş kurumuna müracaat etmeniz gerekmekte.  Bu da yeterli değil, müracaat ederek son 3 ay içinde iş aramış ve 15 gün içinde başlayabilecekler sadece bu oranın içine girmekte. Yani iş aramış fakat bulamadığı için umudunu yitirip son 3 ayda iş aramayı bırakmış olanlar, işkur’a kayıt yaptırmamış olanlar, ev kadını olup bir iş bulsa çalışacak olanlar, mevsimlik işçi olarak çalışıp düzenli bir iş bulsa çalışacak olanlar, başka sebeplerle iş aramayan fakat olsa çalışacak olanlar bu %10,1’in içine dahil edilmiyor. Bu durumda gerçekten ülkemizde işsizlik oranı TÜİK’in verdiği rakamlar mıdır? Tabii ki işsizlik ülkemizde gerçekten bu rakamların çok üstündedir. Kaldı ki bir çokintihar, cinayet, hırsızlık, ahlaki çöküntünün temelinde de bu işsizlik ve giderek artan yoksulluk vardır.

AKP iktidarı 2002 den bu tarafa sistemli olarak üretimi, üreticiyi bitirmeye dönük politikalar yürütmüş, en temel ürünlerimiz olan et, pamuk, mısır buğday başta olmak üzere bir çok ürünü ithal eder duruma getirmiştir. Bu yüzden işsizliğin çözümünün temeli üretime yönelik politikalarla başta üretici ve sanayiciyi desteklemek olmalıdır.

YORUM YAZBENZER HABERLER