UŞAK 27°C
Az Bulutlu

İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDIpost_views_covbj Görüntüleme

kategorisinde, 28 Ocak 2015 - 21:21 tarihinde yayınlandı

İSTİHDAM

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasına, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesine, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere üç ayda bir toplanan Uşak İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı 1. olağan toplantısı toplantısını Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Seddar Yavuz 2014 Ocak-Aralık döneminde 8.378 kadın ve 8.944 erkek olmak üzere toplam 17.322 iş arayan vatandaşın İŞKUR’a müracaat ettiğini belirterek özel sektörden alınan 9.829 açık iş talebine 4.144 işsiz yerleştirildiğini kaydetti.
İstihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere Aktif İşgücü Programları uygulandığını dile getiren Vali Seddar Yavuz, “2014 Ocak – Haziran döneminde 36 adet istihdam garantili kurs ve 1 adet Umem projesi kursu olmak üzere 37 kurs açıldı. Bu kurslardan 408’i kadın ve 391’1 erkek olmak üzere 799 kursiyer yararlandı. İŞKUR’un işsizlerin mesleki becerilerini geliştirmek üzere yoğun bir şekilde uyguladığı işbaşı eğitim programlarından 315’i kadın ve 435’i erkek olmak üzere toplam 750 katılımcı faydalandı. 2014 Ocak – Haziran döneminde bir işyerinde çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işini yitiren 3.364 kişiye, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılamayı amaçlayan işsizlik ödeneği bağlandı” dedi.
Yaklaşık iki saat süren toplantının sonunda,  Banaz Şehit Tuncay Durmuş Çok Programlı Anadolu Lisesinin; Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi program türüne dönüştürülmesi, Anadolu Lisesi program türünün kapatılması; Okul adının “Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak değiştirilmesi  Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde İnşaat Teknolojisi Alanı/Mimari Yapı Teknik Ressamlığı Dalı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı/Oto Kaporta Dalının açılması; ayrıca İnşaat Teknolojisi Alanı/Ahşap Yapı Sistemleri Dalı ile İnşaat Teknolojisi/Yapı Yalıtımcılığı Dalının kapatılması kararlaştırıldı.

YORUM YAZBENZER HABERLER