UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

İZ BIRAKMADAN SAFRA KESESİ AMELİYATIpost_views_covqg Görüntüleme

kategorisinde, 20 Şubat 2015 - 21:59 tarihinde yayınlandı

zzz dddddd

Uşak Devlet Hastanesi tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek en güncel yöntemlerle hastalarına hizmet sunmaya devam ediyor. Uzun yıllardır kapalı yöntemle (klasik laparoskopik kolesistektomi) 3-4 adet 1 cm lik kesiden yapılmakta olan safra kesesi ameliyatları gelişen teknoloji sayesinde artık hiç ameliyat izi bırakmaksızın yapılabilmekte. SILS kolesistektomi (safra kesesi) olarak adlandırılan yöntemde sadece göbek deliğinden yapılan tek kesi ile safra kesesi ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Uşak Devlet Hastanesi’nde Op. Dr. Osman Bozbıyık ve ekibi tarafından uygulanan bu yöntem sayesinde hastalarda ameliyat sonrası görülebilen ameliyat izi kalmamakta daha az ağrı hissetmekte ve daha hızlı günlük hayatlarına dönmektedirler.
Uşak Devlet Hastanesi’nde Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Osman Bozbıyık göbek deliğinden yapılan tek kesi ile safra kesesi ameliyatı ile ilgili bilgi verdi. Bozbıyık açıklamasında;
‘’Dünyada ilk defa 2007 yılında uygulanmış olan yöntem Türkiye’de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanmış ve halen sadece referans hastanelerde uygulanmaktadır. Uşak Devlet Hastanesi’nde uygulanan bu yöntem sayesinde hastalarda ameliyat sonrası görülen ameliyat izi kalmamaktadır. Hastalar bu yöntem ile klasik kapalı (laparoskopik) safra kesesi ameliyatına nazaran ameliyat sonrası daha az ağrı hissetmekte ve daha hızlı günlük hayatlarına dönmektedirler. Hastaya hem estetik açıdan hem de operasyon sonrası iyileşme dönemini kısaltması açısından avantaj sağlamaktadır Göbek deliğinden yapılan tek kesi ile safra kesesi ameliyatı (SILS kolesistektomi) artık Uşak Devlet Hastanesi’nde de rutin olarak uygulanmakta ve bu yöntem sayesinde iz bırakmayan ve daha az ağrılı safra kesesi ameliyatları şehrimizde de başarıyla gerçekleşmektedir.
Uşak Devlet Hastanesi’nde yeni yöntemle ameliyat edilen Nurten Oturaklı, sağlığını yeniden kavuşmaktan mutlu olduğunu belirterek “Allah doktorumuzdan razı olsun ve teşekkür ediyorum. Ben bu tekniği duydum ve doktorumuzun önerisi ile ameliyat oldum, ameliyatın hemen ertesi günü sağlığıma kavuştum. Hastanedeki tedavi sürecinde bize hep ilgili ve güler yüzlü davranan ve yardımcı olan tüm hastane personeline teşekkür ederim dedi.”

YORUM YAZBENZER HABERLER