UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

KALBİNDEKİ DELİĞİ CERRAHİ OPERASYONSUZ KAPATTILAR329 Görüntüleme

kategorisinde, 21 Ağustos 2016 - 14:28 tarihinde yayınlandı

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

DOĞUŞTAN KALP DELİĞİ OLAN İBRAHİM ARTIK DAHA MUTLU

Yirmi yıldır kalbindeki delik ile yaşayan İbrahim KAMBUR,

Ameliyatsız olarak şemsiyeye benzer küçücük bir cihazın anjio yöntemiyle kalbine takılmasıyla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

Uşak Bozkuş’ta yaşayan Ayşe-Mehmet Kambur çiftinin 20 yaşındaki oğulları İbrahim’in doğuştan delik olan kalbi Medical Park Uşak Hastanesi Kardiyoloji Kliniği hekimlerinden Doç. Dr. Ali Cevat TANALP ve Uzm. Dr. Erdem TÜRKYILMAZ, tarafından şemsiye yöntemi diye adlandırılan ameliyatsız girişimle kapatıldı. Operasyonun ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edilen İbrahim’in annesi Ayşe Kambur, doğuştan kalp deliği olan oğlu İbrahim’in çeşitli tedavileri için yirmi yıldır İzmir’e gidip geldiklerini, maddi ve manevi olarak ailecek yıprandıklarını belirtirken,’’Geçtiğimiz haftalarda tekrar bizi şehir dışı bir hastaneye yönlendirmişlerdi, doktor Erdem Bey’e annemim rahatsızlığından dolayı sürekli geliyorduk, oğlumun durumunu kendisine danıştığımızda, istersek doktor Cevat Bey ile bu işlemi burada gerçekleştirebileceklerini söylediğinde önce Allah’a sonra doktorlarımıza güvenerek tedavimizi olduk. Kendilerinden ve Medical Park Uşak Hastanesi yönetiminden çok memnunuz çok teşekkür ediyoruz, şehrimize böyle hizmetler getirenlerden de Allah razı olsun’’ dedi.

Kalp Deliği Nedir?
Uzm. Dr. Erdem TÜRKYILMAZ, Doğuştan kalbin delik olması yani Atrial Septal Defekt (ASD), kalp kulakçıkları arasındaki duvarda açıklık bulunması durumu. Bu yüzden akciğerlerde oksijenlenmiş kanın bir kısmı kısa devre yaparak sağ kalbe geçiyor. Bu olay yıllar içinde akciğere giden kanın artmasına, akciğer damarlarında basınç yükselmesine, kalp kasında hasara, nefes darlığına, ritim bozukluklarına ve kalp yetmezliğine neden olabiliyor.
Hastalık, çocuklukta belirti verebildiği gibi uzun yıllar hiç bir şikâyete neden olmadan da varlığını sürdürebiliyor. Yaklaşık 1000 sağlıklı doğumun birinde görülen ASD, diğer kalp delikleri kadar haşin bir üfürüm yapmadığından çok sayıda hastaya erişkin yaşa kadar tanı konamıyor.

İlerleyen zamanlarda herhangi bir müdahale yapılmazsa deliğin kapanma olasılığının gittikçe düştüğüne dikkati çeken Uzm. Dr. Erdem TÜRKYILMAZ,“Kulakçıklar arasında olan delikler düşük basınçlı yerde olduğu için kalpteki hasarı daha geç ortaya çıkarıyor. 40 yaşından sonra kalbi ve akciğeri bozuyor. O zamana kadar kapatılması lazım. Karıncıklar arasında olan daha ciddi bozukluktur. Bazı tipleri kendi kendine kapanıyor. Bu tür deliklerin en geç 10 yaşından sonra kapatılması gerekir. Deliğin çapı çok genişse zaten kalp yetmezliğine sebep olabilir. Kalbin boşluklarının basıncını yükselterek ameliyat olsa bile bozabilir, kalp kapağını olumsuz etkileyebilir, kapakta yetmezliklere sebep olabilir. Olay basit bir ameliyatla çözülebilecekken geri dönüşsüz bir bozukluk haline gelebilir”dedi.

Ne Zaman Ameliyatsız Kapatma İşlemi Yapılır?

Doç. Dr. Ali Cevat TANALAP, ASD’lerin ameliyatsız kapatmaya uygun olup olmadığına yönelik değerlendirmede birkaç kriteri göz önünde tuttuklarını anlatarak, “Öncelikli olarak deliğin duvardaki yerleşimine göre 3 türde ASD söz konusu. Cihazla kapama bu gün için ancak sekundum tipte ASD denilen, deliğin kulakçıklar arasındaki duvarın tam ortasında yerleşmiş olduğu durumlarda mümkün olabiliyor. Ancak tüm ASD’lerin yaklaşık yüzde 60-70’inin sekundum tipte olduğu göz önünde tutulduğunda çoğunlukla hastalar bu kriteri karşılıyorlar.

Başka bir kriter deliğin büyüklüğü. Çok küçük deliklerde cerrahi ya da ameliyatsız kapatma yöntemleri çoğunlukla hayat boyu gerekli olmuyor ve bu hastalar ömür boyu rahatlıkla sorunsuz izleniyorlar. Çok büyük deliklerde de özellikle 30 mm’den daha geniş bir ASD söz konusu ise ameliyatsız kapatma şansı azalıyor.

Kalp duvarında deliğin çevresinde en az 4-5 mm sağlam bir doku parçası bulunması da kapatma için kullanacağımız cihazın duvara tam yerleşmesi için diğer bir önemli faktördür.

Kalpteki deliğin anatomisinin tam tespiti ve ameliyatsız kapamaya uygun olup olmadığını ise transözefageal ekokardiyografi (TÖE) dediğimiz, hastanın yemek borusuna yerleştirilen özel bir ultrason cihazı ile yapılan inceleme sonucu karar verebiliyoruz. Bu yöntemlerle kesin karar veremediğimiz çok nadir olgularda anjiografi laboratuarında kalp kateterizasyonu ve kalbin MR incelemesi de sağlıklı bilgi verebilmektedir. Hastamız İbrahim’in de kalbindeki delik yapılan tetkiklerden sonra şemsiyeye benzer birkaç milimlik bir cihazın anjiyoyla yerleştirilmesi sayesinde kapatıldı ve bir gün sonra sağlıkla taburcu ettik’’ dedi.

Etiketler:

YORUM YAZ



BENZER HABERLER