UŞAK 18°C
Az Bulutlu

KAMU-SEN UŞAK ŞUBESİNDEN ZAM PROTESTOSUpost_views_couzj Görüntüleme

kategorisinde, 15 Ocak 2015 - 20:31 tarihinde yayınlandı

KMU-SEN

Türkiye Kamu-Sen Uşak Şubesi, hükümetin memur ve emekliye 2015 yılı için verdiği yüzde 6 oranındaki zammı protesto etti ve bordro yaktı.

 Tiritoğlu Parkında toplanan gurup şehit memurlar adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okudular. Grup adına Kamu-Sen Uşak şube başkanı Mehmet Özkuk yaptığı konuşmasında,KAMUSEN

2013 Ağustos’unda imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olmuştur. Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdir.  Kapalı kapılar ardında, herkesten saklanarak neyin pazarlığının yapıldığı ise hâlâ muammadır. Sonuç itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır.

Türkiye de çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı yüzde 9.4, açlık sınırı ise yüzde 9.8 yükseldi. İstatistiklere yansıyan enflasyon ise yüzde 8, cebimize yansıyan enflasyon yüzde 10 olmuştur. Geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmış olduğumuz temel harcamalar 403 lira artmıştır. Geçtiğimiz yıl memura verilen 123 lira zamla her ay 280 lira zararla kapandı. Bu rakamda maaşlardaki yüzde 12.56 ya denk gelmektedir. Bu yüzden yüzde 12’lik zam istiyoruz. Geçen yıl 123 lirayı memura çok görenler bu yılda yüzde 3+3 ile memura bir darbe daha vuruyorlar” dedi.

Bu durumda dahi, “Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik” diyebiliyorlar. Başbakan, “Memurlara %17 zam verdik” diyor; Maliye Bakanı, “%8,5 zam verdik” diyor. Ortalama memur maaşını Maliye Bakanlığı yaklaşık 2 bin 700 lira olarak hesaplıyor. Biz diyelim ki, 2 bin 500 lira. Başbakan’ın dediği gibi memura %17 zam yapılması için, 425 lira zam almamız gerekir. Soruyorum, 2014’de 425 lira zam alan var mı? Yok.

Gurup basın açıklamasının ardından maaş bordrolarını yakıp memur maaşlarına yapılan zammı protesto ederek alandan ayrıldılar

YORUM YAZBENZER HABERLER