UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

KARAYOLU TRAFİK HAFTASI ETKİNLİKLERİpost_views_covdf Görüntüleme

kategorisinde, 06 Mayıs 2015 - 14:02 tarihinde yayınlandı
EMMM
   “KARAYOLU TRAFİK HAFTASI” ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE DÜZENLENEN AÇILIŞ PROGRAMINDA İL EMNİYET MÜDÜRÜ İBRAHİM ERGÜDER’İN KONUŞMALARI
Trafik denilince aklımıza şüphesiz ki; Taşıtlar geliyor, oysa taşıtlar “trafik” terimini tanımlayan unsurlardan yalnızca biridir.

         Trafik; İnsanlar, hayvanlar ve araçlardan oluşan karmaşık bir ulaşım ağıdır.
Günümüz şartlarında, gerek insanların yaşam standartlarının yükselmesi, gerek alım gücünün artması, gerekse yaşam koşullarının mecbur kılması sebebiyle, araç sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır.
Türkiye genelinde her 4,22 kişiye 1 araç düşerken bu oran Uşak il merkezinde neredeyse iki katına yaklaşarak 2,45 kişiye bir araç düşmektedir.
Ayrıca; sabah ve akşam saatlerindeki trafik yoğunluğu ve şehir merkezinin 3 km² lik dar bir alanda konuşlanması dahil olunca özellikle ilimiz gibi sanayileşmekte olan şehirlerde keşmekeşliğe zemin hazırlamaktadır. Ayrıca; sabah ve akşam saatlerindeki trafik yoğunluğu ve şehir merkezinin 3 km² lik dar bir alanda konuşlanması dahil olunca özellikle ilimiz gibi sanayileşmekte olan şehirlerde keşmekeşliğe zemin hazırlamaktadır.
Günden güne artan araç sayıları ve trafik yoğunlukları karayolları ve şehir planlarının dokusunu değiştirdiği gibi, yaşam tarzlarımızı da olumsuz yönde şekillendirmeye başlamıştır.
Bu artan trend küresel Dünya düzenin temel yapı taşı olan “güvenlik” problemini de beraberinde getirmiştir. Trafiğin güvenli olması demek; Bireyin ve toplumun güvende olması demektir.

Sayın Valim, Kıymetli misafirler; Vatandaşlarımızın yaşamlarını daha güvenli daha huzurlu bir Uşak’ta idame ettirmeleri için İl Emniyet Müdürlüğümüz ve Belediye Başkanlığımızca; biraz önce polis memuru kardeşimizin sunumunu yaptığı,“Park Edilmemiş Caddeler, Şehrin Aynasıdır” projesi faaliyete geçirilmiş ve;
Tek yön çalışması, Hatalı park sorunları, Durak yerleri sorunları, Kavşak düzenleme sorunları, D-300 Devlet Karayolu sorunları ile Eğitim sorunları başlıkları altında ilimizin trafik problemleri tespit edilerek düzenleyici nitelikteki çalışmalara başlanılmıştır.
Bu sorunlar Uşak halkından aldığımız destekle, her geçen gün biraz daha azalmaktadır.
Yapılmakta olan fiziki düzenlemelerin yanında önleyici mahiyette, artan bir ivmeyle sürdürdüğümüz denetim ve kontrollerle; Halkımızın, rahat ve huzurunu hedef alan, başta abartılı egzoz olmak üzere, modifiyeli araçların çevreyi rahatsız edici davranışlarının önüne geçilmesi, Halkımızın, trafiğin yoğun olduğu, özellikle sabah ve akşam saatlerinde, gitmek istedikleri yerlere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerinin sağlanması,
Şehir merkezinin diğer cadde ve sokaklarında trafik akımını olumsuz yönde etkileyen, hatalı parklar ile ikinci sıraya uzun süreli duraklamaların önlenmesi, Motosiklet kullanıcılarının kask takma, ve Sürücülerimizin emniyet kemeri takma, oranlarının yükseltilmesi, ve en önemlisi; Sürücü ve yayaların trafik kurallarına uymaları konusunda bilinçli hale getirilmelerinin sağlanması, hedeflenmektedir.
2014 yılının ilk 4 ayında 48,125 araç denetlenirken, 2015 yılının ilk 4 ayında %47’lik artışla 70,566 araç denetlenmiştir.
Yine 2014 yılının ilk 4 ayında 7.867 sürücüye, 2015 yılının ilk 4 ayında %10’luk azalışla 6,988 sürücüye cezai işlem uygulanmıştır.
Bu kapsamda amacımız; Ceza yazmak değil, trafik güvenliğinin önemine dikkat çekerek pozitif anlamda farkındalık oluşturmaktır. Yaptığımız çalışma ve denetim faaliyetleri, bir önceki yıla göre % 47 artmasına rağmen, ceza yazma oranı %-10 düşmüştür.
Başta teşkilatımız olmak üzere, her kesime vermiş olduğumuz eğitimler ve bunun yanında, yapmış olduğumuz denetimlerde ne kadar üstün gayret göstersekte, yüreğimizi sızlatan haberlere, her gün bir yenisi eklenmektedir. Bu nedenle içinde bulunduğumuz “trafik güvenliği ve eğitim haftasının” bir milat olmasını temenni ediyorum. Trafik kurallarına saygı, insanlığa saygıdır.
Gözyaşının dökülmediği kazasız mutlu ve huzurlu bir kent olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İbrahim ERGÜDER

İl Emniyet Müdürü

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER