UŞAK 27°C
Az Bulutlu

KENT KART 64 İHALESİ İPTALMİ EDİLDİpost_views_covgs Görüntüleme

kategorisinde, 25 Aralık 2014 - 16:36 tarihinde yayınlandı

KENT KART

Uşak’ta 2 yıldır uygulamada olan elektronik bilet sistemi “Kent Kart 64” ihalesi mahkeme kararı ile iptal edildi. Halk otobüslerinde değişik uygulamalar olunca karmaşa yaşandı. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, mevcut uygulamanın devam ettiğini ve paniğe gerek olmadığını açıkladı.

İki yıl önce bağımsız Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan’ın belediye meclisi ve encümeni kararıyla uygulamaya koyduğu elektronik bilet sistemi “Kent Kart 64” sistemi Manisa 2. İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildi.

İhalenin ardından uygulanan rotasyon sistemine girmeyi kabul etmeyen halk otobüsü hat sahiplerinin, Uşak Belediyesi aleyhine Manisa 2. İdare Mahkemesi’ne açtıkları dava sonuca bağlandı. Mahkeme,  “Elektronik bilet sistemi ve araç takip sisteminin kurularak 10 yıl süreyle işletilmesine ilişkin ihalenin iptali’ davasında, davalıları haklı buldu. İhalenin usulsüz yapıldığı hükmüne varan mahkeme, konu ile ilgili belediye ve encümen kararlarının da yok hükmünde olduğuna karar verdi.

Otobüslerde kargaşa yaşandı

Kent kart 64 ihalesine itiraz ederek rotasyona girmeyen hat sahiplerinin itiraz gerekçelerinde, “İhale şartnamesinin kişiye özel hazırlandığı, 3. şahıslara menfaat sağlandığı, elektronik işi ile ilgilenen güçlü firmaların girebileceği bir ihale yapılması, gibi itirazların yer aldığı öğrenildi.

Dava açan hat sahipleri, “Bu süreçten sonra Uşak Belediyesi mahkeme kararını uygulayarak hatalara meyil vermemeli, halkın menfaatlerini gözeterek kararlar almalıdır. Belediyenin 3. kişilere menfaat sağlamadan yeni bir uygulamaya geçmesi, hat sahiplerini ve halkı mağdur etmeden süreci yürütmesi gerekiyor. Şu andan itibaren kent kart meşruluğunu yitirmiştir. Uşak belediyesi acil olarak tedbir almalı ve kent kart işletmesinin ilişiğini kesmelidir. Eğer tedbir almakta geç kalınırsa hat sahipleri ve halk mağdur olacaktır” ifadesini kullandılar.

Kent kart ihalesinin iptali üzerine hat sahiplerinden bazıları kart okuyucularına siyah poşet geçirerek halkı ücretsiz bindirdi ve durumu protesto etti. Kent kart’a geçiş oldukça sancılı başlamış ve geçen bir yıl içerisinde hat sahipleri bu uygulamadan hiç memnun olmamıştı. Bu gün kararın duyulması üzerine bazı hat sahipleri kent kart okuyucusunu siyah poşetle kapatıp halkı ücretsiz taşıdı bu durum karşısında halk şaşırarak yarın nasıl bir durumla karşılaşacaklarını sorguladı.

YORUM YAZBENZER HABERLER