UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

KIRMIZI ET’TE TAVAN TABAN DEĞİL ‘’ ARZ TALEP’’post_views_couzd Görüntüleme

kategorisinde, 17 Şubat 2016 - 16:39 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

KIRMIZI ET TE TAVAN TABAN DEĞİL  ‘’ ARZ TALEP’’

Birkaç yılda tekrarını yaşadığımız kırmızı ette ki fiyat dalgalanmalarını, son günlerde yine yaşamaktayız. Özellikle büyük metropollerdeki yüksek kira ve işci maliyetlerinin etkisi ile yüksek seyreden et fiyatları ulusal basının  meseleye sadece tüketici açısından yaklaşması  ve beraberinde bir takım meseleleri göz ardın da bırakmaktadır.

Bu gün yaşanan yüksek et fiyatlarının  altında yatan birinci etken 2012 yılın da ki saman krizi başta olmak üzere ,süt fiyatlarının düşük seyredip işletmelerin para kazanamamalarından dolayı damızlık süt ineklerini mezbahanelere götürmeleri dir.

Bugün meseleye sadece kuşbaşı  fiyatı,pirzola fiyatı,kıyma fiyatı diye bakmak saman,karma yem,buzağı,damızlık düve gibi terimlerle uğraşan üreticiyi görmezden gelmekten başka bir şey değildir.

Bugün geldiğimiz noktada bir çuval karma yem 50 TL den başlamakta,samanın kg mı 40-50 kr  den,kaba buğday kepeği  50-60 kr dan, silaj yapılmış mısır ise  20-25 kr dan piyasada alınıp satılmaktadır.

Özellikle karma yem deki ithale dayalı hammadde kalemlerini oluşturan soya,kepek,ayçiçeği küspesi gibi emtiaların ithalinin çözümü bulmak ileriki yıllarda aynı sorunları yaşamamak için yapılması gerekendir.Ayrıca  ilgili bakanlığın teşvik mekanizmalarını süt üzerine yapması üreticinin daha verimli ırklara yönlendirilmesini sağlaması ,kısacası üreticiyi sütten para kazanır hale getirmesi en ideal çözümlerin başında gelecektir.

’Sütten para kazanan üretici inek besleyecek beslenen inek ,yavru verecek dünya ya gelen yavru  yetiştirilip metropollerde kıyma,kuşbaşı  biftek olarak reel  fiyattan  kasap reyonların da yerini bulacaktır.’’

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER