UŞAK 0°C
Kar Yağışlı

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADIpost_views_couxz Görüntüleme

kategorisinde, 01 Aralık 2015 - 11:20 tarihinde yayınlandı

1ar

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği zorunluluğu bugün başlıyor. Kış lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek

Kış aylarında kaza sayısı artıyor. Her yıl karlı ve buzlu zeminde yaklaşık 20 bin adet kaza meydana geliyor. Bu yüzden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UBAK) 2012’de yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara, kış lastiği kullanma zorunluluğu getirdi. Kış lastiği yönetmeliğiyle kaza sayılarında azalma sağlanması hedefleniyor.

FREN MESAFESİ KISALIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 571 TL para cezası uygulanıyor. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. +7 derecenin altındaki hava koşullarında kış lastiği kullanımı yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Kış lastikleri, fren ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı içeriklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı sunuyorlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırıyor. Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25’e varan avantaj sunar. Kış koşullarında yapılan sürüş testlerine göre, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, bu ölçüyü 36 metreye kadar düşürebiliyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.

EK MALİYET GETİRMİYOR

Kış lastiği ek bir maliyet değildir. Çünkü araç sahipleri tek setle tüm yılı geçirdiklerinde lastikleri normalde olması gerekenden çok daha fazla yıpranıyor. Oysa yaz ve kış şartlarına uygun özelliklerdeki 2 set lastikle bu süreyi birkaç katına çıkartabilirler. Kış lastikleri ile standart lastikler arasında ufak bir fiyat farklılığı söz konusudur. Bu da kış şartlarına uygun emniyetli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanmaktadır. Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında oldukça az fiyat farkı bulunmaktadır. Bu fiyat farkının karşılığında elde edilen emniyetli sürüş rahatlığı ise tartışmasız son derece önemlidir.

KULLANILMAYAN LASTİKLERE DEPOLAMA HİZMETİ

Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin, güneş ışığı almayan ortamlarda güvenli bir şekilde saklanması gerekir. Kış lastiği kullanımını yaygınlaştırmak isteyen lastik firmaları, kullanılamayan lastikler için depolama hizmeti sunuyor.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER