UŞAK 26°C
Az Bulutlu
Son Dakika Haberler

KORONA FIRSATÇILARI15164 Görüntüleme

kategorisinde, 02 Mayıs 2020 - 18:42 tarihinde yayınlandı

KORONA FIRSATÇILARI
ve Yeni Dünya Düzeni

Fırsatçı’nın ingilizce en yalın ifade ile tanımı Pusher, Temporizer, Time Server, Chancer, Opportunist, ama aynı zamanda Cheapjack, Corrupt, Carpetbagger, Profiteer.

Kapitalist Fırsatçı Ekonomistlerin ana hedefi mevcut konjonktürü iyi takip ederek toplumsal infiallere mahal verecek her türlü girişimi desteklemektir. İnfiallerin adı, şekli, zamanı ve gelişiminin bir önemi yoktur. Düşen bir uçak, batan bir gemi, yıkılan bir bina, çöken bir ekonomi, global gelişen Pandemi, alevlenen bir savaş, toplumsal ayaklanmalar ve siyasi yıkım fırsat ekonomisinin vazgeçilmezleridir. Hatta söz konusu kesim, mevcut süregelen ve durağan ekonomilerde çıkmasını arzuladıkları global krizler için dua eden insanlarla doludur.

Nerdenmi biliyorum? Eğitimim ve deneyimlerim, Borsa kökenli olmam, mevcut sistemin içinde yetişmiş olmam, son 25 yılımı bu güruhların dünyasında geçirmiş olmam, midemin kaldırmadığı bu sistemi terk ederek reel sektöre yönelmem bana mevcut CORONA günlerini çok iyi okumama sebebiyet verdi.

İnsanoğlunu olumlu yönlendirmek tabiatın biz insanlara vermiş olduğu bir olgudur. Hal böyle olunca iyi ve kötü arasında gerçekleşen ve yüz yıllardır süregelen bu savaşların gidişatı;sonunda hep iyiden yana bir son bulmuştur. Yani kısacası bu çekişmelerin sonunda iyi her zaman kazanacaktır.

Fırsatçılar her kesimden olabilir. Konuya Makro ve hatta Global bakmadan önce, en yakınımıza, yani mahallemize bakmamız yeterli olacaktır. Corona’yı fırsat bilen sıradan bir Ahmet abi , mahallenin fırlaması, alemin delisi, şehrin mafyası olabilir. Zaten kötü niyetli olan bu mikro grup, kirasını ödemez, itaatsizlik başlatır, bakkala borcunu kapatmaz, aidatını vermez, çevresine korku salarak haraç keser, mahalleye gelen yardımlara el koyar, bir sonraki muhtarlık seçimlerinde aday olmak için YARDIM EDİYOR görüntüsünü verir, korku devam ettiği sürece: hatta korkunun devam etmesini sağlayarak mikro düzeyde hakimiyetini kurar.

Daha GLOBAL düzeyde konuyu ele almadan mikro düzeyde battığımızın kanıtıdır bu. Malumunuz Corona yeni bir hastalık değil. Sars, Mars, Snickers gibi bilindik hastalık silsilesinin bir parçasıdır. Sağlık uzmanı olmamam sebebiyle bu konu hakkında ince ve ahkam kesici bilgiler veremem. Ama tek ve yegane verilmesi gereken mesaj şudur: FIRSATÇILARIN oyununa gelmeyin. Fırsatçı hangi kesimden olursa olsun. İster dini, ister ticari, ister siyasi, ister ilmi.. Kaynağı dikkate bile almadan; gelen mesaj ve bilgilere kulak vermeyin. Toplumsal infialleri kim yaratıyor, hangi kesim nasıl hareket ediyor, siyaset arenası mevcut gelişmeleri nasıl fırsata çeviriyor, çevresel faktör nasıl ilerliyor, mevduat kimin elinden alınıp kime veriliyor. İşte tek bakmanız gereken alan buralarıdır.

Sonuç ve istem: Ahirette salih İMAN, dünya’da yeterli İBAN, evlilikte sağlam Liman, bu yaz çalışan Kliman, sıcaklarda varsa suya dalman, Coronalı günlerde evde kalman gerek..p

Kardeşiniz Yavuz

YORUM YAZBENZER HABERLER