UŞAK 18°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

KUDÜS REHBERİ MUSA BİÇKİOĞLU UŞAK ÜNİVERSİTESİNDEYDİpost_views_covfq Görüntüleme

kategorisinde, 14 Mart 2016 - 20:18 tarihinde yayınlandı

Uşak Üniversitesi 10. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Marka Dersler adlı etkinliğin ilk konuğu Kudüs Rehberi Musa Biçkioğlu oldu.

Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik Uşak Üniversitesi’nin 10. Yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler yaptıklarını bunlardan birinin de usta isimlerin ağırlanacağı Marka Dersler isimli etkinlik dizisi olduğunu söyledi. Marka Dersler etkinliğinin ilk konuğu olan Kudüs Rehberi Musa Biçkioğlu’nu üniversitede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Çelik Kudüs şehrinin yeryüzündeki en eski şehirlerden biri olduğunu belirterek “ Kudüs üç semavi dinin kutsal şehri. İslam tarihi için çok önemli bir şehir. Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi’nin bir sözü var “Dostlarıyla uğraşanlar düşmanlarıyla uğraşmaya vakit bulamaz”. İslam dünyası birbiriyle uğraşmak yerine kendine bir hedef koymalı, bir olmalı ve beraber hareket etmeli. Konferansın faydalı ve başarılı olacağına inanıyorum.”dedi.

Kudüs Rehberi Musa Biçkioğlu ise konferansta yaptığı sunumda Kudüs’e 20 yıldır gidip geldiğini ifade ederek Kudüs’ün duvarlar çekilmeden önce bizim olduğuna dikkat çekti. Bugün ise Kudüs’ün 1980 yılından beri İsrail’in başkenti olduğunu, fiilen, sosyal ve siyasal olarak bizim olmadığını aktardı. Kudüs konusunun geniş bir konu olduğunu söyleyen Musa Biçkioğlu konuşmasında Kudüs’ün tarihinden bahsederek şunları belirtti: “ Kuran-ı Kerim Kudüs’ü hep bereketle anar. Kudüs bizim tarihimizdir, bizim kutsiyetimizdir. Kudüs ve çevresinde peygamberler yaşamıştır. Kudüs kutsal bir şehirdir, bu kutsallığa iman ederiz ama bu iman körü körüne bir iman değildir. Kudüs bize sadece imtihan alanı değil aynı zamanda ilahi bir ikramdır. Kudüs ayrıca İslam için en değerli arkeolojik ve sanatsal alandır.”

Kudüs Rehberi Musa Biçkioğlu sunumunda Filistin toprakları ile ilgili de bir tanıtım yaparak aslında 27 bin kilometrekarelik bir alan olduğunu ancak bugün sadece bin 34 kilometrelik alanın Filistin Devleti olarak tanımlandığına dikkat çekti. Musa Biçkioğlu konuşmasının sonunda konuyla ilgili soruları cevapladı.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Sait Çelik konuşmasından dolayı Musa Biçkioğlu’na teşekkür ederek üniversitemizin plaketini verdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER