UŞAK 18°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

MAHKUMLARIN ÜRETTİĞİ EL EMEĞİ SATIŞ MAĞAZASI AÇILDIpost_views_covbm Görüntüleme

kategorisinde, 03 Mart 2016 - 15:57 tarihinde yayınlandı

w1

Uşak’ta tutuklu ve hükümlülerin ürettiği eşyalar için Uşak E Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu girişinde satış mağazası oluşturuldu. Mağazanın açılışı için düzenlenen törene Vali Ahmet Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim İlhan, Uşak Üniversitesi Rektörü Sait Çelik, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar ve diğer davetliler katıldı.

Uşak E Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu girişinde oluşturulan mağazanın açılışında konuşan Valisi Ahmet Okur, ceza infaz kurumlarında oluşturulan üretim atölyelerinin mahkumları hayata kazandırdığını, onlara meslek öğrettiğini belirterek, bunun suç oranlarının gerilemesine de destek verdiğini ifade etti.

Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş ise hükümlü ve tutukluları bir yerde tutma gibi bir infaz anlayışının çok ötesine geçildiğini ifade ederek, “İnfazın amacı hükümlü ve tutukluyu salıvermeye hazırlamaktır. Buradaki mahkumların yüzde 20’si kurum ve iş atölyelerinde çalışıp üretime katkı sağlamaktadır. Biz yeni hazırladığımız projelerle bu sayıyı yukarılara çıkaracağız. İş atölyeleri sayesinde mahkumlarımız meslek ediniyor ve üretip ekonomiye katkı sağlayarak para kazanıyorlar. Burada üretilen ürünler yurdun dört bir yanındaki satış mağazalarında satılıyor” diye konuştu.

Uşak için önemli olan dericilik sektörünün Uşak Ceza ve İnfaz Kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlerin ellerinde yeniden şekil aldığını ifade den Vali Okur , “İlimize kazandırmaya çalıştığımız deri konfeksiyon üretimin faaliyetlerinde Uşak Ceza ve İnfaz Kurumunda bulunan atölyeler bir ilk basamak olma özelliği taşımaktadır. Bunun için burada emeği geçen tüm ceza evi personeline Uşaklılar adına çok teşekkür ediyorum. İnşallah üretimdeki başarı satışlara da yansır, kazanmaya ve büyümeye devam ederler. Bizlere düşen görevde elimizden geldiği kadarıyla, imkânlarımızla, kurumlarımızla destek vereceğiz. Uşak Ceza ve İnfaz Kurumunda kalan hükümlü ve tutuklular aldıkları mesleki eğitimle nitelikli ve üreten bireylere dönüşerek kurumdan ayrıldıktan sonra hem kendilerini hem de ailelerinin geçimini sağlayabilecek duruma gelmektedirler. Tüm Uşaklıları bu satış mağazasına davet ediyorum, gelip görsünler, mutlaka satın alacakları bir ürünü burada bulacaklardır. Burayı hem ayakta tutalım hem de tanıtalım. Mağazada satışta olan ürünleri üreten hükümlü ve tutukluların ürünleri yapanların ellerine sağlık, güzel ürünler üretmişler. Burada emeği geçen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek mağazanın açılışı gerçekleştirildi, mağaza gezildi. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan bir el çantası alarak ilk alışverişi yaptı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER