UŞAK 17°C
Gök Gürültülü
Son Dakika Haberler
  • 16:48

MEHMED KIRKINCI HOCA VEFAT ETTİpost_views_coveh Görüntüleme

kategorisinde, 25 Şubat 2016 - 8:22 tarihinde yayınlandı

12742133_10205811648271238_7711169330473587636_n kıık kırk

Bediüzzaman Said-i Nursi’nin talebelerinden kanaat önderi Mehmed Kırkıncı (88), Erzurum’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Erzurum’un yetiştirdiği önemli din alimlerinden Mehmed Kırkıncı Hoca, yaşamını yitirdi.

Bir süredir akciğer ve böbreklerinden rahatsızlığı bulunan ve Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altına alınan 88 yaşındaki Mehmed Kırkıncı Hoca, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Kırkıncı Hoca’nın cenazesinin, 26 Şubat’ta cuma namazının ardından defnedileceği öğrenildi.

Kırkıncı, geçen yıl da akciğerlerinde su birikmesi ve kalp kapakçıklarındaki problem nedeniyle bir süre Erzurum ve İstanbul’daki çeşitli hastanelerde yatarak tedavi görmüştü.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
Mehmed Kırkıncı Hoca’nın cenazesi, 26 Şubat 2016 Cuma günü merkez Yakutiye ilçesindeki Narmanlı Camisinde cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Mehmed Kırkıncı’yı geçtiğimiz aylarda ziyaret etmişti.

MEHMED KIRKINCI HOCA’NIN HAYATI
1928 yılında, Erzurum merkeze bağlı Güllüce köyünde dünyaya geldi. Uzun yıllar ilim tahsilinde bulundu. 1955 yılında Bediüzzaman Said Nursi ile Isparta’da tanıştı. Daha sonra Said Nursi’nin evlerinizi medrese yapın tavsiyesiyle Karanlık Kümbetin yanındaki evini medreseye çevirdi. Erzurumda Risale-i Nur ve Arapça dersleri verdi. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 4 Nisan 1982’de Kenan Evren’e bir mektup yazdı. İçerik olarak dine ve ahlaka önem verilmesi, okullarda zorunlu din dersi okutulmasını tavsiye etti. Erzurum’da sürdürdüğü Risale-i Nur derslerinin yanında İslami ilimlerle ilgili dersler de vermektedir. Birçok “Nur talebesi”nin yetişmesine vesile olmuştur.

Eserleri arasında ‘Kader Nedir’ adlı eseri Kader mefhumuna getirdiği güçlü ve muteber açıklama ile ilim çevrelerince takdir toplamış ve okurları büyük teveccüh göstermiştir.

Eserleri:

Cihad Sahasında Bediüzzaman
İrşad Sahasında Bediüzzaman
Nasıl Bir Maarif
Kader Nedir?
Ruh Nedir?
Gönül Damalaları
İslamda Birlik
Hayatım Hatıralarım
Nükteler
Hikmet Pırıltıları
İnsan, Millet ve Devlet
Bediüzzaman ve Tasavvuf
Bediüzzamanı Nasıl Tanıdım?
Alevilik nedir?
Dar’ül Harb Nedir?

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER