UŞAK 29°C
Parçalı Bulutlu
DOLAR
5,7235
EURO
6,3481
ALTIN
276,23
BIST100
95.522

MEHMET ALTAY: İSTİKLAL MARŞI YENİDEN DOĞUŞU ANLATAN EŞSİZ BİR ESERDİR1270 Görüntüleme

kategorisinde, 12 Mart 2019 - 23:19 tarihinde yayınlandı

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü için mesaj yayınladı.

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay mesajında;

Kurtuluş Savaşı, Türk Milletinin gücünü ve büyüklüğünü tüm dünyaya göstermiştir. Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı bu savaşı ayrıca ölümsüzleştirmiştir. İstiklal Marşı, imkânsızlıklar içindeki bir milletin şahlanışını, yurduna sevgisini, varlığını ve onurunu korumasını, yeniden doğuşunu anlatan eşsiz bir eserdir.

Yüce Milletimizin hangi zor yollardan, emarelerden geçerek, birçok şehit verdiğimiz savaşlardan zaferlerle çıkarak bu günlere geldiğini İstiklal Marşımızın her satırında tekrar tekrar idrak ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını üstün bir yürekle dile getirmiştir. Şaire bu ölümsüz dizeleri yazdıran yalnız edebi birikimi değil, milletimizin inanılmaz mücadelesi ve tarih boyunca sahip olduğu saygın kimliğidir.

Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Yüce Meclisimizin, 12 Mart 1921 gününde İstiklal Marşı’nı Milli Marş kabul etmesi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda önemli bir adım atılmıştır. Milletine önemli hizmetlerde bulunan kişiliklerin isimlerinin ve eserlerinin yaşatılması, bu ülkeyi vatan yapan ve bizlere miras bırakanlara karşı hepimizin sorumluluğudur.

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis Üyelerini, değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u ve kahraman gazi ve şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER