UŞAK 9°C
Yağışlı

MEHMET NACAR: ŞEHİR HAYATI KÖYLERDE DE OLSUN DİYE ÇALIŞTIKpost_views_couzk Görüntüleme

kategorisinde, 30 Aralık 2015 - 18:00 tarihinde yayınlandı

nnn

Mehmet Nacar; “Şehirde hayat nasılsa köyde de öyle olsun diye çalıştık”

Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, 2015 yılının İl özel İdaresi çalışmaları yönünden çok verimli geçtiğini kaydetti. Nacar, “Şehirde alt yapı olarak ne varsa köylere taşımaya çalıştık” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nin 2015 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Nacar, 2015 yılında tüm çabalarının şehirde ne varsa Uşak’ın köylerinde de olması için çalıştıklarını, bunda da başarılı olduklarını, köylerde alt yapı istekleri yerine sosyal talepler aldıklarını dile getirdi. İşte Nacar’ın 2015 Yılında İl Özel İdaresi çalışmalarını değerlendirmesi:

“KÖYLERE 260 KİLOMETRE ASFALT ATTIK”

“İl Özel İdaresi olarak 2015 yılında 42 milyon 750 bin TL bütçe ile çalıştık. Uşak’ta asfalt sezonu haziran ayında başlar. Ancak 2015 yılı Haziran ayına kadar havalar yağışlı olduğu için biz temmuz ayında bir ay geç başladık. Buna rağmen yıl boyunca, 50 kilometre 1. Asfalt, 210 kilometre 2. Asfalt olmak üzere toplamda 260 kilometre asfalt attık.

“KÖY ÇÖPLERİNİ TOPLAMADA BAŞARILI OLDUK”

Köylerin çöpünü toplama işinde çok başarılı olduk. Başarı oranımız yüzde 80 oranına çıktı. Merkeze bağlı 90 köyden 60 köyde çöpler haftada bir düzenli olarak toplanıyor. Toplayamadığımız köylerin 10-15 mahallesi var. Onlardan da talep yok.

2015 yılında köylerimizin kilitli parke ihtiyacına cevap verebilmek için 10 milyon TL borçlandık. İlkinde 400 bin metrekare, ikincisinde 200 bin metrekare olmak üzere toplamda 600 bin metrekare kilitli parke taşı kendi olanaklarımızla döşedik. İhalelerden artan taşlarla bu rakam 659 bin metrekareye çıktı. Köylerde alt yapı tamamlanınca talepler sosyal alanlara kaydı. Bizden daha çok, fıtness, oyun grubu kurulması gibi isteklerde bulunuyor. Zaten amacımız, şehirlerde ne varsa köylerde de onun olmasıydı.

“KÖYLERİN ARITMASI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞACAK”

En büyük projemiz ise Uşak’a bağlı 256 köyümüzdeki arıtma tesislerinin güneş enerjisi ile çalışacak bir sisteme bağlanması oldu. Bunu n için 3 megavat gücünde santral kurduk. Hayvan içme suyu (HİS) göletleri çalışmalarımız devam ediyor.

İşkur İl Müdürlüğü tarafından uygulanan Toplum Yararına Çalışma Projesinden istifade ederek geçici de olsa 150 kişi istihdam ettik. Bu işçilerimizle köylerdeki tüm mezarların temizliğini ve bakımını gerçekleştirdik. Köy yolarlını kapatan ağaçları budama işlemini yaptırdık. Kanımca Uşak İl Genel Meclisi ve İl özel İdaresi olarak başarılı bir çalışma yılı geçirdik.

“5 MİLYON 500 BİN TL BORÇ ÖDEYECEĞİZ”

İl özel İdaresi 2016 yılı bütçesini 55 milyon 500 bin TL olarak belirledik. Bunun 5 milyon 500 bin TL’si ile borç ödeyeceğiz. Kalan miktar ile de hizmetlerimize hızlı bir şekilde devam edeceğiz.

2016 yılının terör belasından arındırılmış bir yıl olmasını temenni eder, tüm İslam alemi, Türk halkı ve Uşaklı hemşerilerimizin yeni yılını kutlar, yeni yılda huzurlu ve bolluk içerisinde olmalarını dilerim.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER