UŞAK 25°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler

MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUNpost_views_covhj Görüntüleme

kategorisinde, 22 Aralık 2015 - 17:22 tarihinde yayınlandı
mevlid_kandilinin_fazileti_ve_anlami_h39976
Aralık ayının 22’sini 23’üne bağlayan gece Mevlit Kandili. Müslümanlar yarın gece Cenab-ı Hakk’ın “Biz seni ancak âlemlere rahmet olasın diye gönderdik.” buyurduğu son peygamber Hz. Muhammed (sas)’in doğum gününü kutlayacak.
İşte merak edilen Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) doğum günü olan Mevlid Kandili ne zaman idrak edilir? önemi nedir? Nasıl ibadet edilir? Nasıl dua edilir? gibi merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde…

 

Mevlid Kandili gecesinde dileklerin kabul olması için dualar okunur ve 4 rekatlık tesbih namazı kılınır peki Mevlid Kandili namazına nasıl niyet edilir ve namazın kılınışı nasıldır?

 

Mevlid mana olarak doğum günü demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed’in doğduğu gün olması sebebiyle İslam alemi için önemlidir. Mevlid gecesi için Hazreti Ebu Bekir “Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur” demiştir.

 

MEVLİD KANDİLİ’NDE NE OLDU?

 

Mevlid Kandili, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) dünyaya teşrif ettiği gündür. Yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek günlerdendir. Bu gecede bol bol dua edilmesi öneriliyor.

 

Peki Mevlid kandilinde kılınacak namaza nasıl niyet edilir, hangi dualar okunur namaz kaç rekattır ve nasıl kılınır?

 

Tesbih namazı kaç rekattır?

 

Günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75’dir. Dört rek’atte 300 tesbih okunmuş olur.

 

“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym”

 

Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:

 

-“Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle.” Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.

 

Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak bilinen herhangi bir dua okunmalı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER