UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

MHP’Lİ KADINLARDAN KADIN BİRLİĞİ ŞÖLENİ423 Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2017 - 23:12 tarihinde yayınlandı

MHP Uşak Kadın Kollarından Aşık Sefa-i ve Ali Kınık Konseri

MHP Uşak Kadın Kolları kadınlar günü ve  18 Mart Çanakkale zaferi anmak ve kutlamak için konser düzenledi. 11 Mart’ta Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek konserin konukları Aşık Sefa-i ve Ali Kınık.MHP Uşak Kadın Kolları düzenleyecekleri konserin tanıtımını  yapmak ve biletlerini satışa sunmak için Tiritoğlu Parkı’nda bir stant açtı. Burada Ege’de Yenigün gazetesi muhabirine  bir açıklama yapan MHP Kadın Kolları Yöneticisi Merve Aydoğan ; ” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 18 Mart  Çanakkale Zaferini birleştirerek 11 Mart’ta bir konser etkinliği düzenliyoruz. Konserimizi Ali Kınık ve Sefa-i hocamız gelecek. Tüm Uşaklıları davet ediyoruz” dedi.

Aydoğan konuşmasının devamında kadına karşı uygulanan her türlü şiddeti kınadığını ifade etti. ” Aydoğan; “Kadınlar  dünyanın en merhametli, en güzel ve en hassas insanlarıdır. Hayatımızdaki kazandığımız başarılarda  mutlaka bir kadın parmağı vardır. Toplumun temeli aile, ailenin de en önemli unsuru da  kadınlardır. Kadınların eğitimi, psikolojisi, dünyaya bakış açıları, hayatı algılamaları, değer yargıları bu sebeple ayrı bir önem oluşturmaktadır. Çocuklarımızın kişiliklerinin oluşmasında ve eğitiminde, ailenin, özellikle de annelerin yeri çok önemlidir. Bilinçli ve gelişmiş bir toplumun inşası için; bireylerin eğitimli, ufku geniş, her alanda üretime hazır ve öncü nesiller yetiştirmek gerekir. Bu hedefe ulaşmada ilk adımı atacak kişi, toplumun bütününe yön veren kadınlar, annelerdir. Onların çocuklarına, dolayısıyla topluma kazandırdığı cesaret, özgüven, bilinç ve tüm insani değerler insanlığa yön verecek etkiye sahiptir. Kadına yönelik şiddetin olmadığı bir dünya ümit ederek, gelecek nesillerimizi en iyi şekilde yetiştirecek olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum.” dedi.

Kadınlar Günü’nün Tarihçesi;

“8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International VVomen’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu.

Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar

Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde

anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16

Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır

 

TÜRKİYE’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.”

MHP Uşak Kadın Kolları (2)16835814_1135828723212811_5262754915438816761_o

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER