UŞAK 29°C
Parçalı Bulutlu
DOLAR
5,6551
EURO
6,3619
ALTIN
259,04
BIST100
101.849
Son Dakika Haberler

MİLLET KIRAATHANESİNİ ÖRNEK ALDILAR760 Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2019 - 1:44 tarihinde yayınlandı

Millet kıraathanesi fikrini örnek aldılar, öğrenciler kitap okumaya başladı

Uşak Merkez Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet Kıraathanesi fikrini örnek alan bir kütüphane kuruldu. Öğrenciler ders çalışıp kitap okurken okul-aile birliğinin kendilerine sağladığı yiyecek içeceklerden faydalanıyor. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği projede yıl sonunda en çok kitap okuyanlara ödül verilecek.

Öğrencilerine okuma alışkanlığı kazandırma noktasında ne yapabileceklerini düşünürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme taşıdığı millet kıraathanesi uygulamasını okullarında gerçekleştirmeye karar verdiklerini söyleyen Okul Müdürü Ulaş Akıncı projenin gerçekleşme sürecini şu şekilde anlattı; “ İlk önce kitap sayımıza baktık ve yetersiz olduğunu gördük. Arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize duyurduk aynı zamanda Uşak Belediyesinin sağlıklı yaşam merkezinin kitap karşılığı hizmet verdiğini biliyorduk, arkadaşlarımız orayla irtibata geçti. Onlar 750 adet kitabı bize bağışlayabileceklerini söylediler, toplamda 2 bin kitabımız oldu. Bir de millet kıraathanesinde olduğu gibi kitap okumayı cazip hale getirelim diye düşündük. Çaydanlık aldık, kitap okuyan çocuklarımıza çay, kahve, bitkisel çay, kraker, gofret gibi ikramlarımız oluyor. Çocuklarımız hem kitaplarını okuyor hem bu ikramlardan faydalanıyor.”

Uygulamanın başlamasından bu güne kadar kitap okuma oranlarının arttığı bilgisini veren Okul Müdürü Akıncı; “İlk başladığımız hafta öğrencilerimiz kütüphaneden 80 kitap aldı. Sene sonunda en fazla kitap alan öğrencimizi de ödüllendirerek onurlandırmak istiyoruz. Bu uygulamanın neticesinin öğrencilerimiz nezdinde önümüzdeki yıllarda alınacağını , bir öğrenciye bir sayfa kitap okutsak kardır ve bu amaca ulaştığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. Akıncı gerekli ödeneği buldukları taktirde kütüphaneye 2 adet  bilgisayar almayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

“BÖYLE BİR KÜTÜPHANEYE KAVUŞTUĞUMUZ İÇİN ÇOK MUTLU OLDUK”

Mesleki anlamda kitabın öğrenci, öğretmen, okul arasında bir köprü olduğunu dile getiren  Merkez Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Sema Alkan; “ Böyle bir kütüphaneye kavuştuğumuz için çok mutlu olduk. Bu kütüphanenin 3 hafta önceki kurulum aşamasında okul müdürümüz, Uşak Belediyesi, Pınar Çoban arkadaşımızın katkılarıyla bine yakın kitap geldi. Kitaplarımız çok kaliteli,  dünya klasikleri, öğretici pek çok eser var. Öğrencilerimiz daha çok düşünecek, düşünen birey zaten öğrenmeye kendisini mutlaka zorlayacaktır. Ben kendi adıma, branşım adına çok mutluyum. Umarım öğrencilerimiz başarılarıyla güzel geri dönüşler yapacaklardır.” İfadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİMİZ YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR”

Müdür Yardımcısı Mehmet Erdoğan ise ;“ Müdür Beyin ve arkadaşlarımızın çalışmalarıyla güzel bir kütüphane kazandık. Öğrencilerimizin yoğunu ilgisini görüyoruz.  Okumak hepimizin ihtiyacı, iletişim için birbirimizi anlamak için daha çok okumamız lazım. Bu anlamda kütüphanemiz yeni açılmasına rağmen zengin bir kitap içeriğine sahip, daha da artırmayı planlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adalet Bölümü 11. Sınıf öğrencisi Fadime Nur Keskin konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Bizim için çok faydalı oldu, ara sıra gelip ders çalışıyorum, kitap okuyoruz, ikramlarımız da var. Bu uygulamanın okulumuzda hayata geçmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“PROJE ÖĞRETMENLERİMİZİN BİZİ NE KADAR DÜŞÜNDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR”

Merkez Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adalet Bölümü 10. Sınıf öğrencisi Aykut Özdemir daha önce kitap okuma alışkanlığının olmadığını okullarında açılan mini millet kıraathanesi sayesinde ilk defa okumaya başladığını söyledi. Kıraathanenin öğrencileri kitap okuyama teşvik ettiğini ve ders çalışma imkanı sunduğunu  belirten  Özdemir; “ Böyle bir  ortamın bize hazırlanması öğretmenlerimizin bizi ne kadar düşündüğünü gösteriyor. Bütün öğrenci arkadaşlarımı kitap okumaya davet ediyorum. “ dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER