UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

MİLLETVEKİLİ ALİM TUNÇ: 300 BİN BİSİKLET DAĞITACAĞIZpost_views_couyf Görüntüleme

kategorisinde, 21 Nisan 2016 - 20:03 tarihinde yayınlandı

qqqq

AK Parti Uşak Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Alim Tunç, bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tunç  açıklamasında;

Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek için bu yıl içinde çocuklar, gençler ve belediyeler başta olmak üzere sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla 300 bin bisiklet dağıtacağız.

Bu sayede belediyelerin bisiklet yolu yapmasını teşvik ederek, çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasını amaçlıyoruz.

Sağlık Bakanlığı olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 65 bin bisikletin dağıtımı için harekete geçildi. Halk Sağlığı Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içinde 23-24 Nisan tarihlerinde, yerel düzeyde belirlenen çocuklara ve yatılı bölge okullarına bisiklet dağıtımı yapılacak.

2016 yılı için hedeflediği 300 bin bisikletin satın alımını tamamlayan bakanlığımız, bisiklet üreticilerinin teslim takvimi doğrultusunda bisiklet dağıtımlarını sürdürecek.

Toplumda fiziksel aktivitenin teşviki için en iyi yöntemlerden biri bisiklet kullanımıdır. Bisikletin yaygınlaştığı ülkelerde bulaşıcı olmayan hastalıklar azalmakta ve beklenen yaşam süresi de uzamaktadır.

Bisiklet iyi bir fiziksel aktivite aracı olmanın yanı sıra çevrenin korunması, daha sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması yolunda da önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bulaşıcı olmayan hastalıkların her geçen gün daha fazla görülüyor olması, Birleşmiş Milletleri harekete geçirmiştir. Birleşmiş Milletler’in eylem planına göre, ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmaları, hareketsiz nüfus sıklığını en az yüzde 10 azaltmaları istendi. Hareketsiz yaşam, modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin ediliyor. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski oluşturuyor.

Yapılan araştırmalarda, bireylerin yüzde 71,9’unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığı, vatandaşların üçte ikisinde kilo problemi olduğu görülmektedir. Bu durum çocukları da tehdit etmektedir.

2013 yılında gerçekleştirilen Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması’na (COSI) göre ise 7-8 yaş grubu çocukların beşte birinden fazlasında kilo problemi olduğu tespit edilmiştir. Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 8,3’ünün obez, yüzde 14,2’sinin de fazla kilolu olduğunu saptanmıştır.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hayata geçirilmiştir. Program sağlıklı beslenmeye yönelik tedbir ve çalışmalar ile toplumda fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi için yapılması gereken faaliyetleri içermektedir.

Hareketli, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER