UŞAK 15°C
Az Bulutlu

MİLLETVEKİLİ ALİM TUNÇ: TÜM ENGELLERİ BİRLİKTE AŞMAYA DEVAM EDİYORUZpost_views_couvm Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 12:42 tarihinde yayınlandı

alim

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü – Basın Açıklaması

Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, bizlerin ve kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Biz her gün engellilerimizle beraberiz ve onların her türlü sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz.

Hayatın her alanında engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak, huzur ve refahını sağlamak esasen hepimizin görevidir. Bu konuda her fert üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesiyle toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik geliştirilen politikalarla engellilerin yaşamını kolaylaştıran, refah seviyesini yükselten tedbirleri almış olan hükümetimiz bin 500 maddelik engelliler hukukunu oluşturmuştur.

Engelli istihdamında 2002 yılında 5 bin olan sayıyı bugün 40 bin 656’ya yükselttik. 2016’da ise Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ile engelli istihdamını artırmaya devam edeceğiz. Bugün 618 bin 153 kişiye engelli aylığı, 89 bin 631 kişiye engelli yakını maaşı bağladık. 467 bin kişiye ise ‘evde bakım yardımı’ yapıyoruz. Engelsiz bir Türkiye’nin inşasında hep birlikte yürümeye devam ediyoruz.

Hükümetimiz Engelli vatandaşlara yönelik iyileştirmeler yapmaya devam etmektedir. Barınma, bakım, sağlık hizmetleri ve nakdi yardımlar olmak üzere ‘sosyal devlet olma’ anlayışının bir gereği olarak engellilerin yanındayız. İstihdam alanlarını genişletiyoruz ve mesleki eğitim çalışmalarına da hız veriyoruz.

Yaşamı kolay kılmak, yaşanılabilir bir Türkiye’yi hep birlikte ileri seviyelere taşımak için çaba sarf ediyoruz. Engelli olmak asla bir kusur değildir. “Asıl kusur, onları göz ardı etmek ve yok saymaktır.”

2002 yılında ilk Milletvekili seçildiğim günden bugüne kadar, gerek Uşak Sakatlar Derneği bazında, gerekse Ankara ve İstanbul’da görev aldığım vakıf ve dernekler bazında engelli kardeşlerimizin sorunları ile ilgili çeşitli çalışmalar içinde yer aldım.

Yeni dönemde de engelli kardeşlerimizin sorunları ile yakından ilgileneceğim. Biz bir gün değil her zaman, elele omuz omuzayız.

Tüm engelleri birlikte aşmaya devam ediyoruz.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER