UŞAK 10°C
Az Bulutlu

MİLLETVEKİLİ DR. ALİM TUNÇ: KUT BAYRAMI KUTLU OLSUN320 Görüntüleme

kategorisinde, 28 Nisan 2016 - 20:32 tarihinde yayınlandı

aliö

AK Parti Uşak Milletvekili Dr.Alim TUNÇ ,adını pek duymadığımız ve Osmanlı İmparatorluğu’nun müthiş bir zaferi olan Kut’ül Amare ile ilgili  basın açıklamasında bulundu.

  1. yıldönümünü kutladığımız Kut’ül Amare Zaferi’nin kahramanlarını saygı ve Rahmetle anıyorum.

“Kut Bayramı” kutlu olsun…

Kut’ül Amare nedir? Kut’ül Amare, “İngilizleri 2 milyon sterlin verelim, bizi esir almayın” diyerek rüşvet teklifine mecbur bıraktığımız büyük bir zaferdir.

Kut’ül Amare, masada cetvelle çizilmiş Sykes-Picot Ortadoğu haritalarına karşı verilen savaşın günümüze dek uzanan sembolüdür.

Bugün de Sykes-Picot ve Kut’ül Amare çatışması devam etmektedir ve İnşaallah Kut’ül Amare galip gelecektir.

Kut’ül Amare, 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun (bize ait olan) Irak’ın Kut Bölgesi’nde İngilizler’e karşı kazandığı büyük bir zaferdir.

Kut’ül Amare, Osmanlı İmparatorluğu’nun son zaferi ve Türk tarihinin altın sayfalarından bir tanesidir.

Kut’ül Amare, unutturulan ve unutturulmaya çalışılan, hatta ders kitaplarımızdan bile sildirilen şanlı zaferimizin adıdır.

Kut’ül Amare’de 13.300 İngiliz askeri ile 13 general, 481 subay esir alınmış ve 40.000’i aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.

1915’te Çanakkale Savaşı’nda İtilaf devletleri ve İngilizler Çanakkale Boğazı’nı geçip Rusya’ya ulaşacaklardı. Çok büyük yenilgi aldılar. Bunu başaramadılar. Bu İngilizler ve müttefikleri için büyük bir kayıptı. Bir yıl geçmeden bu defa İngilizler Irak Cephesi’nde Basra’yı ele geçirip içinde birçok “hesaplar” barındıran hedefleri için saldırıya geçtiler. Büyük hedef ise yine petroldü.

Basra’dan Bağdat’a doğru giderken karşısında Osmanlı ordusunu buldu. Karşılarında, Nurettin Paşa’yı, Süleyman Askeri’yi ve Halil (Kut) Paşa’yı buldular.

İngilizler 4 ay süren kuşatmanın başlangıcında, kuşatmadan çok rahatlıkla çıkacaklarını düşünüyorlardı. Çünkü onlara göre İngilizler büyüktü. Güçlüydü. Onlara yardım gelebilirdi. İngiltere’den onlara gelen yardımlar hep önlendi.

Kut’ül Amare Savaşı’nda İngilizler büyük bir prestij kaybına uğradılar. Çanakkale’de hayatını kaybeden insanlar daha çok İngiliz sömürüsünde olan insanlardı. Anzaklar’dı, Fransızlar’dı. Kut’ül Amare’de ise hayatını kaybedenler büyük çoğunlukta İngilizler’di.

Kut’ül Amare, İngilizler için büyük bir kayıptır. Ortadoğu hesaplarının bozulması demektir.

Nasıl ki Çanakkale yeni Türk devletinin ön ayağıdır. Kut’ül Amare de yine yeni Türk devletinin ve yakın tarihimizin temellerinden bir tanesidir.

Farklılıkları koruyarak Ortadoğu’nun bütünlüğünü sağlayan barışın adaletin simgesi Kut’ül Amare iken, bölmenin ve parçalamanın simgesi Sykes-Picot’dur.

Günümüzde Sykes-Picot ve Kut’ül Amare çatışması vardır. İnşallah Kut’ül Amare galip gelecektir.

Çünkü Kut’ül Amare bölgedeki Batı ve emperyalizme vurulan çok önemli bir darbedir.

Kut’ül Amare Türk tarihinin altın sayfalarıdır. Türk devletinin Ortadoğu ayağıdır. Tarihimiz için bir zaferdir, onur kaynağıdır.

1952 yılına kadar bayram olarak kutlanan Kut’ül Amare Muharebesi, Türkiye’nin NATO’ya üye olmasının ardından İngilizler’in baskısı sonucu kaldırılmıştır.

Yine, yeni, yeniden “Kut Bayramı” kutlu olsun…

Dr.Alim TUNÇ | AK Parti Uşak Milletvekili

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER