UŞAK 12°C
Çok Bulutlu

MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY: HER DAİM YANLARINDA OLDUĞUMUZU HİSSETİRMELİYİZpost_views_couxl Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 12:48 tarihinde yayınlandı

10004020_763530820427849_5548523190845261751_n

Dünya Engelliler Günü

Engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeli, her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Engelli vatandaşlarımızın en önemli problemi çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal alanları kuşatan bir takım haklardan insan onuruna yaraşır bir şekilde yararlanamamalarıdır. Evrensel insan haklarından ve demokratik toplum kazanımlarından gerektiği gibi yararlanmaları, engellerin önündeki toplumsal engelleri kaldıracaktır. Hükümetimiz, sosyal devletin gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetlerin bir kısmını engelli vatandaşlarımıza sunmaya çalışmaktadır. Engelliler için çıkardığımız yasalar ise onların toplumda daha iyi bir yere sahip olabilmelerini sağlayıcı nitelikte yasalar olmuştur.

2005 yılında Engelliler Kanunu çıkarıldı ve ilk kez engellilerle ilgili yasal bir çerçeve oluşturuldu. 2010 yılında engellilere pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alındı. 2013 yılında yasal bir değişiklikle onur kırıcı ifadeler tümüyle kaldırıldı ve sadece engelli ibaresi koyuldu. 65 yaş üstündeki çalışamayacak durumda olan ve iş bulamayan engellilere bağlanan aylıklar yüzde 200 ile yüzde 300 oranında arttırıldı. Engelli maaşları, her ikisi de engelli eşlerin her birine ve 18 yaşın altındaki engellerinin ailelerini da kapsayacak şekilde genişletildi. Ve sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek teşkil edecek bir devrim mahiyetinde bir adım atılarak 2007 yılında evde bakım aylığı uygulamasıyla aileler engellilerine sahip çıktı ve engellilerin evde bakım hizmetlerini karşıladık, evde bakım için ayrılan bütçe son 7 yıl içinde 83 kattan fazla arttırıldı.

Şehir içi toplu taşıma araçlarının, kamu binalarının, kamuya açık alanların engellilere erişimini sağlayacak yasal tedbirler alındı. İşitme engelli kardeşlerimiz için Türk işaret dilinin geliştirilmesine önem verildi, tüm eğitim kitapları kabartma olarak basıldı ve yayınlandı. Engelli istihdamıyla ilgili çok geniş bir çalışma yürütülerek, Devlet Memurları Kanunu bu çerçevede değiştirildi. İlk defa engelliler için geçerli kamu personeli seçme sınavı, EKPSS gerçekleştirildi. 2002 yılında bütün kamuda 5777 engelli varken, şimdi yaklaşık 35000 engelli kardeşimiz, memur kadrolarımızda çalışıyor ve inşallah bu sayı daha da genişletilecektir. Bu çerçevede bundan sonra da engellilerimiz için ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Bütün engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilen onurlu ve başı dik eşit vatandaşlar olarak yaşamalarını sağlamak en büyük hedefimizdir. Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik, dayanışma değerleri de bunu öngörmektedir. Bu gün dolayısıyla herkesi engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyor ve onlara sağlıklı, mutlu ve onurlu bir hayat dileklerimle sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER