UŞAK 10°C
Az Bulutlu

MİMARLAR ODASINDAN “UŞAK PARK’A” DESTEKpost_views_covfe Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2016 - 7:57 tarihinde yayınlandı

xz

Uşak Belediyesi tarafından şehir içi yollarda uygulanmaya başlanılan ve çok tartışılan ” Uşak Park” sistemine Mimarlar Odası Uşak Şubesinden destek geldi.

Uşak’ta şehir içi trafiğin rahatlaması, daha hızlı ve sorusunsuz akması ve sorumsuz sürücüler sebebiyle meydana gelen trafikteki aksamalar ve zaman kaybının önüne geçmek amacıyla Uşak Belediyesi’nin başlatmış olduğu Uşak Park sistemi hakkında, bu zamana kadar konu hakkında bilgi sahibi olan yada olmayan bir çok kişi konuştu. Konu hakkında bir açıklama da yaptığı bir çok bilimsel tespitler ile Uşak’ta ses getiren açıklamalar da bulunan ve bazı konularda Uşak Belediyesi ile zaman zaman ters düşen Mimarlar Odası Uşak Şubesi’nden geldi.

Uşak Belediyesi tarafından UTAŞ aracılığıyla başlatılan  ” Uşak Park” uygulamasına Mimarlar Odası Uşak Şubesi’de destek verdi ve şehrimizin ulaşım sorunları hakkında yaptığı tespitleri ve önerilerini Uşak kamuoyu ile yaptığı bir açıklama ile paylaştı.

İşte Mimarlar Odası Uşak Şubesi’nin konuyla ilgili tespitleri ve önerileri;

Uşak Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayan ücretli otopark uygulaması ile ilgili Mimarlar Odası Uşak Temsilciliği görüşüdür.

Bilindiği üzere şehirlerimizin ve günümüzün en güncel sorunları arasında ulaşım ve trafik yer almaktadır. Plansız şehirleşme, parsel alanlarında yeteri kadar otopark üretilmemesi, Kentlerin planlama doğrultusunda iş yeri ve konutların birlikte planlanması sonucu hem şehir merkezinde bulunan iş yeri sahiplerini hem de bu alanlarda uzun yıllardır yaşayan kent sakinlerini trafik ve otopark sorunuyla karşı karşıya bırakmıştır. Gelişmiş ülkelere bakıldığında şehirlerin iş merkezi alanlarının şehrin belli bir bölümünde konuşlandığı ve insanların işlerine toplu ulaşım araçları ile ulaştığı bilinmektedir. Ancak bu şehircilik anlayışı hem ülkemizin hem de şehrimizin kültürel ihtiyaçları doğrultusun da bu şekilde gelişememiştir. Her zaman önce insan sloganıyla hareket eden Mimarlar odası Kent merkezinin araçlara değil insanlara ait olması gerektiği bilinciyle hareket etmiştir. Her ne kadar ücretli otopark uygulaması kent içinde yaşayan insanlarımız tarafından yadırgansa da şehir merkezine araç girişini azaltması, mevcut ring yollarındaki trafik yükünü azaltması, ana arterler de ve ring yollarında araç ticaretini ve araç işgalini engellemesi adına doğru bir uygulamadır. Bunun yanında konuya çözüm getirmek amacıyla aşağıdaki önerilere dikkate alınabilir.

1) Uygulamanın Şekerevleri / Dikilitaş / Orhan dengiz bulvarı gibi şehir için önem arz eden ana arterlerde de Yaygınlaştırılması trafik akışının düzenlenmesi için önemlidir.

2) Şehir içi ana arterlerde toplu ulaşım duraklarının düzenlenmesi kent trafiğinin rahatlaması açısından ivedilik arz etmektedir. Bilindiği üzer Şehir merkezinde 1 eylül durağı /Halit Ziya Uşaklıgil durağı /öğretmenevi önü Doğan Öz karaman cd. durağı orman işletme dairesi durağı gibi pek çok durak olması trafik akışını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durakların azaltılması ve daha nitelikli hale getirilmesi şehir içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatacaktır.

3) Toplu ulaşım alternatifleri sunulmalı ve planlanmalıdır. Özellikle çevre yolunun tamamlanması şehir içi trafiği büyük ölçüde rahatlatacağından HAFİF RAYLI SİSTEM ,METRO, OTOBÜS YOLU gibi uygulamalar için çalışmalar başlatılmalı trafiği büyük ölçüde rahatlatacak kentin kuzeyi ile güneyini Doğusundan batısına uzanan Güvenli, Hızlı, Ekonomik, Toplu ulaşım alternatifleri geliştirmelidir.

4) Mevcut ve Planlanan toplu ulaşım alternatifleri için akıllı ve korunaklı duraklar geliştirilmelidir. Toplu ulaşımı kullanacak vatandaşların iklimsel şartlardan mümkün olduğunca az etkilenecekleri duraklar oluşturulmalıdır.

5) Alternatif ulaşım araçları için çalışmalar yapılmalıdır. Bisiklet ve motosiklet otoparkları düzenlenmeli ya da ayrılmalıdır. Teşvik edilebilmesi için bisiklet yolları düzenlenmeli yada planlanmalıdır.

6) Özellikle konutların altında ticari olmayan otopark düzenlenebilmesi için yasal düzenlemeler ve kontrol mekanizması getirilmelidir.( Proje aşamasında taahhüt alınabilir.) Otopark olarak düzenlenen mevcut alanlarda apart daire, iş yeri gibi yerlerin yapılmasının önüne geçilebilmesi için Tedaş , Udaş ,Belediye personelinin bu alanlara (Bağımsız bölüm tapusu olmayan )hizmet götürmesinin önüne geçilmesi ve yaptırımların arttırılması gerekmektedir.

7) Ücretli otopark uygulaması yapılan yerlerde daha önce otopark bedeli ödemiş olan konutlar için otopark gösterilmesi eğer düzenleme yapılamıyorsa bu günkü rayiç bedel üzerinden otopark bedellerinin geri ödenmesi gerekmektedir.

8) Araç girişinin kısıtlamaya gidildiği alanlarda daha fazla yayalaştırılmış alan yapılmalı ENGELLİLER, YAŞLILAR, ÇOCUKLU AİLELER İÇİN basit ücretsiz ulaşım araçları düşünülmelidir. (tramvay gibi )

9 ) Çevre yolunun tamamlanması, şehir merkezinden geçen trafik ve çevre kirliliği yaratan binlerce aracı kent merkezinden uzaklaştıracağı için tamamlanması için azami önemin gösterilmesi gerekmektedir.

10) Özellikle Organize bölgesinde çalışan vardiyalı emekçilerimizin bu bölgeye ulaşımları için belli bölgelerde iklimsel şartlardan korunabilecekleri servis noktaları oluşturulmalı hem emekçilerimizin bekleme şartları hem de servislerin belli saatlerde Ana arterlerde ki trafik yükünü artırmalarının önüne geçilmelidir.

11) Elektrikli yada hibrit araçlar otopark bedeli yönünden teşvik edilmeli geleceğe yatırım yapılmalıdır.

12) Daha önce yapılmış olan trafik ulaşım planından katkı alınarak mevcut kavşakların düzenlenmesi gerekmektedir.

13) Kent meydanlarını işgal eden otoparkların kaldırılması bu alanların kamuya kazandırılması için düzenleme yapılması gerekmektedir. Yayalaştırılmış ve otopark kısıtlaması yapılan arterler yakınında otoparklar düzenlenmelidir. Bu otoparkların ücretleri özel otoparkların altında tutularak halkın azami şekilde faydalanması sağlanmalıdır.

14) Şehrin merkezinden geçen İzmir Ankara karayolu üzerinde yayaların geçişini kolaylaştıracak üst ve alt geçitler yapılmalıdır.

Teşekkür eder saygılar sunarız.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER