UŞAK 24°C
Parçalı Bulutlu

MUHARREM AYI’NIN FAZİLETİpost_views_couzu Görüntüleme

kategorisinde, 26 Ekim 2014 - 18:40 tarihinde yayınlandı

Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir, İslam aleminin “Muharrem Ayı’na girmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, Muharrem Ayı’nda oruç tutmanın, insanın kendi iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesine davet olduğunu belirtti.

muharrem

MUHARREM” kelimesinin anlamı: Ziyade hürmetli olan demektir.Muharrem ayı “eşhuru-hurum Yani Allah katında haram olan aylardandır. Ayrıca Muharrem ayı hicri yılbaşı ,yani senein ilk ayıdır.
Bütün Müslümanların özellikle ibadet ve zikir ehli olan Müslümanların hicri takvimin ne oduğunu bilmesi ve bu hususta gafil olmamaları gerekir.Çünkü dini haatımızda ve ibadetlerimizde bu hicri takvimin önemi çok büyüktür.

EĞLENCE, DÜĞÜN YOK!

Muharrem ayında, Kerbela’da yaşanan acılar hatırlanarak kimsenin ağlamamasına özen gösterilir. Eğlenceden uzak durulmaya çalışılır, düğün nişan töreni yapılmaz. Kerbela katliamı adına matem orucu tutularak aşure kaynatılır.

12 İMAM AŞURESİ

Aşure, Arabi aylardaki ilk ay olan muharremin 10. günü anlamına gelir. Her yıl kurban bayramının takip eden 21. günde oruca başlanır; 12. günün sonunda aşure pişer. Nuh peygamberle başlayan aşure geleneği 12 imama ithafen dağıtılır buna da 12 imam aşuresi derler.

ET YEMEK YASAK ÇÜNKÜ…

Aleviler, muharrem orucunda, Kerbela’da Hüseyin’in yolunun kesilip susuz şehit edilmesi nedeniyle mümkün olduğunca sudan uzak durular. Etli yemeklerden uzak durulur çünkü canlıların öldürülmesi istenmez.

Muharrem ayı, Tövbe Suresinin 5. ayetinde kötülüklerin yasaklandığı, razılıksız elde edilen kazançlarla yenen lokmaların haram edildiği Kutsal bir aydır.

Nitekim Meryem suresi’nin 26 ayetinde şöyle denilmektedir.
( Ben Tanrı için savm adadım onun için bugün hiç konuşmayacağım ( Yine Bakara suresi’nin 183 ayetinde yüce tanrı şöyle buyurmaktadır ( Ey İman edenler oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sizinde üzerinize yazılmıştır bu yolla korunmanız umulmaktadır ) Bu ayetlerden anlaşıldığı gibi İslam’dan öncede insanlar oruç tutmakla yükümlü idiler ,Ne mutlu Allah rızası için oruç tutanlara Ne mutlu oruçtaki batini yönü keşfedebilen canlara aşk ile.”

YORUM YAZBENZER HABERLER