UŞAK 17°C
Az Bulutlu

MURAT DAĞININ VAHŞİ ATLARI İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİpost_views_couzy Görüntüleme

kategorisinde, 01 Şubat 2016 - 21:00 tarihinde yayınlandı

Murat Dağı’da yılkı atları koloni halinde görüntülendi

Uşak’ta etkili olan kar yağışının ardından Murat Dağı’nın yüksek kesimlerinde yiyecek bulmakta zorlandıkları için dağın eteklerine inen yılkı atları, ilk kez bu kadar büyük bir koloni halinde görüntülendi.

Uşak ve Kütahya sınırında yer alan ve bölgenin en yüksek dağı olan Murat Dağı’nda zirveye yakın düzlüklerde yaşayan ancak bugüne kadar görüntülenemeyen yılkı atları ilk kez objektiflere bu kadar yoğun şekilde yansıdı.

Uşak’ta geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından atların Murat Dağı’nın eteklerine inebileceği değerlendirmesi üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ile AA ekibi, sabahın erken saatlerinde yola çıktı.

Köylülerin birkaç gün önce atları gördüklerini belirttikleri Karakaya mevkisine yaklaşık 5 saat yürüyen ekip, Murat Dağı eteklerine inen yılkı atı kolonisini buldu.

Kar altındaki arazide yiyecek bulmaya çalışan yılkı atları AA ekibi tarafından görüntülenirken, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibi de sayım yaptı.

Yaklaşık 10 kilometrekarelik alanda yiyecek arayan yılkı atları, havanın kararmaya başlamasıyla ormanlık alana doğru ilerledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Müdürü Hüseyin Tekin, Murat Dağı’nın güney bölümündeki yüksek kesimlerde yaşayan yılkı atlarının kar yağışı sonrası dağın eteklerine inerek yiyecek bulmaya çalıştıklarını söyledi.

– Köylüler haklı çıktı

Bölgede yılkı atlarının varlığı ile ilgili köylülerin uzun istanbulclassified.com yıllardır dile getirdikleri iddiaları olduğunu hatırlatan Tekin, üç yıldır kış aylarında bölgede yemleme yaptıklarını aktardı.
Atların ilk kez büyük bir koloni olarak partnerler.org görüldüğünü ifade eden Tekin, “Zorlu kış şartları nedeniyle atlar birlikte yaşamaya başlamış. Normalde üçerli beşerli gruplar halinde gördüğümüz atlar bu kez 25-30’lu gruba dönüşmüş. Yılkı atlarını ilk kez büyük bir koloni olarak görüntülemenin madamecole.com heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Yılkı atlarının yavrularının da bulunduğunu aktaran Tekin, atların düzenli olarak takibinin yapılacağını söyledi.

 Q5 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER