UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

ÖLÇÜ ALETLERİ KULLANICILARINA PERİYODİK MUAYENE UYARISIpost_views_covbl Görüntüleme

kategorisinde, 02 Şubat 2016 - 23:48 tarihinde yayınlandı

muayene

ÖLÇÜ ALETLERİ KULLANICILARINA PERİYODİK MUAYENE UYARISI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Uşak İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 şubat 2016 da sona ereceğini söyledi.

Uşak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 Şubat 2016 da sona ereceğini belirterek, müracaatı yapılmayan her bir ölçü aleti için bin 767 TL para cezasının uygulanacağını belirtti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Uşak İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri gereğince; ölçü aleti kullanıcılarının her iki yılda bir periyodik muayenelerini yaptırmaları zorunludur. Periyodik muayene müracaatları 2016 yılı Ocak ayı başından 29.02.2016 tarihine kadar yapılabilecektir” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, ölçü aleti kullanıcılarının kullandıkları ölçü aletlerine göre aşağıda yazılı mercilere müracaat etmeleri gerektiği vurgulandı. Açıklama şu şekilde:

Uşak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne müracaat edilecek ölçü aletleri:

 • Akaryakıt ve LPG oto gaz sayaçları,
 • Tartım kapasitesi 2.000 kilogram üstünde olan tartı aletleri
 • Elektrik, su ve gaz sayaçları (Bu ölçü aletleri için periyodik muayene süresi 10 yıldır)

Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü-Ölçüler ve Ayar Memurluğu’na müracaat edilecek ölçü aletleri (İlçe ve beldelerde Belediye Başkanlığı Zabıta Birimleri)

 • Tartım kapasitesi 2.000 kilogram ve altında olan basit elektronik ve mekanik tartı aletleri
 • Tek parçalı ağaç metreler
 • Akıcı maddeler için hacim ölçüleri
 • Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri

Yetkili muayene servislerine müracaat edilecek ölçü aletleri

 • Genellikle sarraf, gümüşçü ve eczanelerde kullanılan I ve II. sınıf tartı aletleri
 • Tartım kapasitesi 2.000 kilogram ve altında olan ve barkod çıkarma, çıktı verebilme ve başka elektronik cihazlarla çalışabilme özelliğine sahip olan tartı aletleri
 • Otomatik tartı aletleri
 • Egzoz gazı analiz cihazları (Bu ölçü aletleri için periyodik muayene süresi bir yıldır)

Periyodik muayene için zamanında müracaat edilmemiş ölçü aletleri için 1.767 TL idari para cezası uygulanabilecektir. Ölçü aleti kullanıcılarının mağduriyet yaşamamaları için konuya gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

Ayrıca terazi kullanan esnaflarımızın mağduriyet yaşamamaları adına, yasalara uygun olan terazileri tercih etmeleri, ticarette kullanımı yasak olan terazileri kullanmamaları gerekmektedir.

İlgililere önemle duyurulur.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER