UŞAK 12°C
Yağışlı

OPERASYONUN YANKILARI DEVAM EDİYORpost_views_couyb Görüntüleme

kategorisinde, 16 Ekim 2015 - 10:26 tarihinde yayınlandı

PPPÜ

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Uşak’ın yanı sıra İstanbul, Aydın, Isparta, Afyonkarahisar ve Kütahya’da yürütülen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 26’ya ulaştı. Uşak Emniyet Müdürlüğünde işlemleri devam eden şüphelilerden 3’ünün ifadelerinin tamamlanmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı, haklarında yakalama kararı bulunan 15 kişinin ise aranmasına devam edildiği, hepsi için yurt dışına çıkış yasağı getirildiği gelen bilgiler arasında.

Operasyon kapsamında yapılanmanın kendi aralarındaki görüşmeleri yaptıkları mesaj grubu tespit edilirken, özel yazılımla yazışmaları şifreli hale getirdikleri belirlendi. Emniyetin bilişim suçlarıyla ilgilenen bölümünde farklı illerde görev yapan birçok uzmanın şifreli özel yazılımı çözmek için çalışma yürüttükleri öğrenildi.

TÜRKİYE İMAMI’NIN YARDIMCISI ÇIKTI
Arananlar arasında yer alan iş adamı H.S’nin yapılanmanın başında bulunan “Türkiye imamı”nın yardımcısı olduğu, Uşak’ı yakın illerin bölge merkezi yaparak konuları buradan yönettiği ileri sürüldü. Ayrıca H.S’nin, organizasyonun yurt dışı para transferlerini de başka ülkelerdeki fabrikaları üzerinden kolaylıkla sağladığı öne sürülürken, İstanbul’daki bir eğitim kurumu üzerinden de özellikle ABD-Türkiye arasında milyon dolarlık transferlerin yapıldığının ilgili kurumlarca belirlendiği iddia edildi.

Ayrıca, yapılanmada üst düzeyde bulunan kişilerin cep telefonlarını ve araçlarını bırakarak operasyon öncesi kayıplara karışmalarıyla ilgili de soruşturma yapıldığı kaydedildi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER