UŞAK 26°C
Az Bulutlu

Otobüs Şöforlerine İdari Para Cezası!post_views_covhb Görüntüleme

kategorisinde, 13 Ekim 2014 - 10:43 tarihinde yayınlandı

Uşak’ta sancılı bir sürecle Kent Kart uygulaması getirilen toplu taşımada sıkıntılar devame derken; gelen şikayetler üzerine çalışmalarını sürdüren yetkili ve ilgililerce yasada belirtilen husular gereği ücretsiz ve indirimli seyahat hakkını engelleme yönünde girişimlerde bulunan halk otobüsü şoförlerine idari para cezası uygulandı.

otobus

Uşak’ta toplu taşıma sisteminde son günlerde halk otobüslerinden vatandaşların ücretsiz veya indirimli yararlanma haklarının otobüs şoförlerince engellendiği, hatta bir de üzerine şoförlerden azar işittikleri yönünde şikayetler yetkililere sıklıkla ulaşmakta.
4 Mart 2014 Salı tarih ve 28931 Sayılı Resmi Gazete’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yayınlanan “Ücretsiz veya İndirimli
Seyahat Kartları Yönetmeliği”nin 4. Maddesi’nde kimlerin toplu taşımadan ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceği açıkca belirtilmiş. Ancak buna uymayan otobüs şoförlerinin olduğu da sıkça yetkililere iletilen şikayetler arasında yerini almakta.
Özellikle engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlar; şoförlerin kendilerine yasaların tanıdığı ücretsiz ya da indirimli biniş haklarını kullanamayacakları yönünde beyanlarda bulunulduğu ve bu nedenle de sık sık tartışma yaşadıkları, hakaretlere maruz kaldıkları yönündeki serzenişlerinin ardından çalışma yürüten Uşak Valiliği ve Emniyet güçleri şikayetler ve tespitler üzerine 51 otobüs şoförüne toplamda 4 bin 80 TL idari para cezası uyguladı.

YORUM YAZBENZER HABERLER