UŞAK 24°C
Parçalı Bulutlu

ÖZGÜR BASINA UŞAK HALKINDAN DESTEKpost_views_covfn Görüntüleme

kategorisinde, 15 Aralık 2014 - 14:38 tarihinde yayınlandı

IMG_4044  Özgür Basına’ Uşak halkından destek

14 Aralık Pazar günü yapılan Özgür basına darbe sonrası, bir araya gelen Uşak halkı gözaltındakilere destek amacı ile yeni Adliye önünde dua zamanı adı bir araya geldiler

 

Özgür Basına yapılan gözaltılar için Demokrasi ve Basın tarihi açısından kara bir leke olarak gören Uşak Halkı, Yeni Adliye önünde Kuranı Kerim ve çevşen okuyarak destek verdiler.

 

Basının Demokratik yönetimlerin vazgeçilmezi ve teminatı olduğunu söyleyen Mustafa Baştuğ, “Bu gözaltılar Türkiye’nin Demokrasiden despot bir yönetim anlayışına kaydığının en somut delilidir. “dedi.

 

14 Aralık yapılan operasyonların intikam operasyonu olduğunu söyleyen Uşak halkı, 17–25 Aralık Yolsuzluk skandalını haberleştiren bütün gazetecilere yönelik devam eden zulmün bir parçasıdır diyerek göz altılara tepki gösterdiler

 

Uşak Halkına destek vermek için Adliye önüne gelen Ulubey Belediye Başkanı Ali Rıza Ada, “Basın ne kadar özgür olursa halk için o kadar iyidir. Basın özgür olursa Türkiye’de herkes her şeyi daha rahat öğrenir. Özgür basın olursa her şeyi daha rahat öğreniriz basının özgür olmasından yanıyız” dedi.

 

Anayasanın 28 inci maddesine göre Basına yapılacak her türlü Hukuksuz işlem Anayasaya aykırılık teşkil ettiğini söyleyen Cihan Haber Ajansı Uşak Muhabiri Mevlüt Öztaş,, “Basın hürriyetinin sınırlanmasında, Anayasanın 26 ve 27 nci maddeleri hükümleri uygulanır. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır. Basına karşı işlenecek suçlar Anayasal bir suçtur. Bu sucu işleyenler Hukuk önünde bir gün mutlaka işlemiş oldukları suçun hesabını vereceklerdir.Türkiye’de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve gelişmiş demokrasilerin kabul ettiği ölçütlere uygun basın ve ifade özgürlüğüne ulaşması için tüm gazetecilerin dayanışma içinde olmasının önemi bir kez daha anlaşılmıştır ”dedi . Öztaş, “ Bu operasyon, Türkiye’de siyasi sorunların çözümünde basın özgürlüğüne darbe indirmenin bir gelenek haline geldiğini bir kez daha göstermektedir. Basına yönelik gözaltılar halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına müdahaledir, Basın ve ifade Uşak Adliyesi önünde bir araya gelen yüzlerde zaman okurları olaysız bir şekilde Adliyeden ayrıldılar.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER