UŞAK 13°C
Çok Bulutlu

PARALEL OPERASYON SON DALGA: 28 GÖZALTI265 Görüntüleme

kategorisinde, 17 Mayıs 2016 - 20:38 tarihinde yayınlandı
paralel-operasyon
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve üç operasyonun ardından bugün de dördüncü paralel yapı operasyonunu gerçekleştiren Uşak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, iş yeri ve evlere yönelik yapılan operasyonlar sonucunda 28 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonla ilgili 5 kişinin de yurt dışında olduğu öğrenildi. Kişiler hakkında yakalama kararı çıkarılırken gözaltına alınların ifadesinin alınma işlemi devam ediyor.
Operasyon sonucu gözaltına alınan 28 kişinin ifadelerinin alınmasının ardından şahısların adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında işadamları ve öğretmenler de var.Uşak’ta daha önce düzenlenen operasyonlarda 60 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılırken 46 kişi de gözaltına alınmıştı.

Uşak’ta, FETÖ/PDY’ye finansal destek sağlamak amacıyla “himmet” adı altında halktan zorla topladıkları parayı paravan şirketler aracılığıyla İsrail, Güney Afrika, ABD ve Tunus gibi ülkelere kaçırdıkları, ayrıca yine “himmet” adı altında toplanan malları paraya çevirmek amacıyla anlaşmalı olarak kamu ihaleleri düzenlenmesini sağladıkları ve bu malları kamu kurumlarına fahiş fiyatlara satarak ihalelere fesat karıştırdıkları, belirli dönemlerde yüklü miktarda parayı yurt dışına götürdükleri iddiaları üzerine gerçekleştirilen 2 operasyonda, 48 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış 37’si gözaltına alınmıştı.
Gözaltına alınanlardan Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Başkanı Ali Yıldırım ile iş adamı Barış Altınordu’nun da aralarında bulunduğu 9 kişi “Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olmak, Anayasal düzeni bozmaya çalışmak” suçlarından tutuklanmış, avukatların itirazı üzerine 4’ü serbest kalmıştı.

Operasyon kapsamında Fethullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER