UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

PARKTA TOP PEŞİNDE KOŞARKEN KOLUNU KIRDI373 Görüntüleme

kategorisinde, 25 Mayıs 2016 - 22:33 tarihinde yayınlandı

DSC_9176_1024x683 eymen2

Parkta Top Peşinde Koşarken Kolunu Kırdı
1,5 yaşındaki Eymen Ahmet evlerinin önünde parkta top peşinde koşarken kolunu kırdı. Şaphanede yaşayan Tuncay ve Ayşenur çiftinin 1,5 yaşındaki oğulları Eymen Ahmet her erkek çocuğu gibi top oynamaya bu yaştan merak sardı.Fakat aceleciliği ve fazla hareketli olması sebebiyle sağ kolunu kırdı.Gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için acil olarak Medical Park Uşak Hastanesine sevk edildi.
Küçük Eymen Ahmet ile yakından ilgilenen Medical Park Uşak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.irfan ÖZEL ,çocukluk dönemi kırıklarının doğru tedavisinin çok önemli olduğunu ve özellikle yaz aylarının gelmesi ile bu tür vakaların arttığına dikkat çekti.
Çocukluk döneminde sıkça görülen, birçok çocuğun sosyal hayattan ve okul ortamından uzak kalmasına neden olan kırıklar doğru yöntemler sayesinde çok daha kısa sürede ve sorunsuz tedavi edilebiliyor. Parçalı olmayan kırıklarda konservatif tedavi tercih edilirken, ameliyat gerektiren kırıklarda ise kemiğin kaynamasını sağlayan çiviler ve dış tespit cihazlarıyla birçok sorun ortadan kaldırılıyor.
Çocuk Kırıklarında Tedaviler
Çocukluk çağı kırıkları, iki ayrı şekilde değerlendirilebilir. Bunlar; Alçıyla tedavi edilebilen basit kırıklar ve ameliyat gerektiren ayrışmış parçalı kırıklardır. Yataktan kurtarıcı yeni tedaviler sayesinde bacak kırıklarında bile çocuklar bir hafta içinde okula dönebilmekte, el bileği kırıklarında ise ertesi gün okula gidip, yazı yazabilmektedir.

Kapalı yöntemlerle enfeksiyon riski en aza indiriliyor
Çocuklara dış tespit cihazlarının yanı sıra kemik içine gönderilen esnek titanyum çiviler ile parçalı kırık tedavisi yapılabilmektedir. Çiviler, çok küçük iki kesiden kemik içine gönderilir ve kırık yeri kesinlikle açılmaz.Enfeksiyon, cilt yarası gibi sorunlar da bu sayede ortadan kalkar. Çocuk bir hafta içinde yürümeyi öğrenir. Ancak ayağının üzerine basması 2-3 haftayı bulabilir.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER