UŞAK 10°C
Az Bulutlu

PROF. DR. VEYSEL EROĞLU “UŞAK’TA İNŞA ETTİĞİMİZ 4 GÖLETİN İMALATLARINI TAMAMLADIK”post_views_covfw Görüntüleme

kategorisinde, 21 Aralık 2015 - 17:14 tarihinde yayınlandı

DCIM100MEDIADJI_0078.JPG

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Uşak’ta inşa edilen Merkez Kayaağıl Göleti ve Sulaması, Eşme Dereköy Göleti ve Sulaması, Ulubey Kışla Göleti ve Sulaması ile Banaz Halaçlar Göleti ve Sulamaları’nın imalatları tamamlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Uşak’ta inşa ettiğimiz 4 gölette daha mutlu sona doğru ilerliyoruz. Bu kapsamda, tesislerin bütün imalatlarını tamamladık. Hizmete alacağımız projelerle toplamda 6.270 dekar zirai araziyi sulu tarıma kavuşturacağız” dedi.

Projelerde Önemli Bir Eşik Aşıldı

DSİ tarafından Merkez Kayaağıl Köyü Karabol Deresi üzerinde inşa edilen Kayaağıl Göleti ve Sulaması inşaatının imalatları tamamlandı. Gövde tipi kil çekirdekli zonlu toprak dolgu olarak inşa edilen tesisin temelden yüksekliği 35 metre, gövde dolgu hacmi 218 bin m3 olacak. Ayrıca, tesisin 1 milyon 238 bin m3 suyu depolama kapasitesi bulunuyor.

Eşme İlçesi, Dereköy Köyü, Dereköy Deresi üzerinde inşa edilen Eşme Dereköy Göleti ve Sulaması’nın ise gövde tipi zonlu toprak dolgu olarak inşa ediliyor. Gövde dolgu hacmi toplam 213 bin m3 olan gölet inşaatında 919 bin m3 su depolanacak.

Ulubey İlçesi, Kışla Köyü, Karabalçık Deresi üzerinde inşa edilen Ulubey Kışla Göleti ve Sulaması inşaatının da bütün imalatları tamamlandı. Gövde tipi homojen toprak dolgu olan göletin gövde dolgu hacmi de toplam 143 bin m3’tür.

Yine DSİ tarafından Banaz İlçesi, Halaçlar Köyü, Kozçukur Deresi üzerinde inşa edilen Banaz Halaçlar Göleti ve Sulaması inşaatının da bütün imalatları tamamlandı. Göletin gövde tipi homojen toprak dolgu olup, tesis 1 milyon 56 bin m3 su depolama kapasitesine sahip bulunuyor.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uşak’ın münbit topraklarına bereket katacak olan tesislerin imalatlarının tamamlanması ile gölet ve sulama inşaatlarında önemli bir eşiğin aşıldığını ifade etti.

“Toplamda 6.270 Dekar Zirai Araziyi Suya Kavuşturacağız”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uşak’ta inşa edilen bu tesisleri en kısa zamanda hizmete alacaklarını kaydederek “Bölgede 6.270 dekar münbit toprağımızı suya doyuracağız” dedi.

Milli Ekonomiye Takriben 6,5 Milyon TL’lik Katkı

Hizmete alacakları tesisler ile bölge topraklarına bereket katılacağını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu projelerle yetiştirilen ürün çeşidini artıracağız. Kayaağıl Projesi ile belirlenmiş olan ürün deseniyle yılda 2 milyon 747 bin TL, Eşme Dereköy Projesi ile 1 milyon 79 bin TL, Ulubey Projesi ile 838 bin 280 TL ve Bahaz Halaçlar Projesi’yle de belirlenmiş olan ürün deseniyle yılda 1 milyon 760 bin TL gelir artışı elde etmeyi hedefliyoruz. Böylece milli ekonomiye takriben 6,5 milyon TL’lik katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER