UŞAK 10°C
Az Bulutlu

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASINDA SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜpost_views_covhw Görüntüleme

kategorisinde, 11 Mart 2016 - 17:59 tarihinde yayınlandı

Uşak Halk Sağlığı Müdürlüğü 7-13 Mart “Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” etkinlikleri kapsamında; “Rahat Bir Nefes İçin Harekete
Geçin” ve “Sağlık İçin Hareket Et” sloganlarıyla, Halk Sağlığı Müdürlüğü tüm personeli hep birlikte Ataparkta yürüyüş etkinliği gerçekleştirdi.

PULMONER REHABİLİTASYON NEDİR:

Hekimlerin ve toplumun farkındalığının artması, bilgilendirilmeleri ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde mart ayı içerisinde PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI düzenlenmektedir. Bu yıl 7-13 Mart 2015 tarihleri arasında PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı), Türk Toraks Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır. Ayrıca bazı illerde ‘KOAH Hastaları ve Doktorlar Birlikte Nefes Alıyor Yürüyüşü’ düzenlenecektir.

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen PULMONER REHABİLİTASYON, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

a) Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,

b) Hastalığın ilerlemesini önlenme,

c) Egzersiz toleransının artırılması,

d) Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

e) Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

f) Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

g) Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

h) Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

i) Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER