UŞAK 15°C
Az Bulutlu

REFLÜ VE ÜLSER HASTALARININ RAMAZAN AYINDA DİKKAT EDECEKLERİ HUSUSLAR310 Görüntüleme

kategorisinde, 08 Haziran 2016 - 17:10 tarihinde yayınlandı

OP.DR.BARIŞ SEVİNÇ

REFLÜ VE ÜLSER HASTALARININ RAMAZAN AYINDA DİKKAT EDECEKLERİ HUSUSLAR

Bazen ağzınıza acı acı sular mı geliyor? Göğsünüzün önünde yanma ve midenizde ağrı mı hissediyorsunuz? Bu şikayetlerinizi şunlara dikkat ederek azaltabilirsiniz….

Toplumun yüzde 20’sinde görülen reflü şikayetlerinin beslenme düzeninin değiştiği Ramazan ayında daha da arttığını ifade eden Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Barış SEVİNÇ;“Oruç tutmak isteyen reflü hastaları sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmamalıdır. Yemeğin, yatma saatinden en az 1 saat önce bitmiş olması gerekir. Reflü hastaları iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlılardan da kaçınmalıdırlar. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide tüketilmemelidir.” diye konuştu.

Ramazanda Reflü Neden Olur

Ramazan ayında beslenme şeklinin değişmesi, reflü şikayetleri artırır. Ramazan ayında oruç tutan insanlarda, iftar ve sahurda gereğinden fazla yemek, çok hızlı yemek, yağ oranı yüksek yiyecekleri ağırlıklı yemek, reflü rahatsızlığı olmayanlarda bile belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Reflünün belirtileri her insanda farklılık gösterebilir. Mide yanması, kalp çarpıntısı, göğüs ve yemek borusunda yanma hissi, ağza acı suyun gelmesi gibi belirtiler reflü belirtileri arasında yer alır ve bu durumlarda kişiler oruç tutarken çok daha fazla zorlanırlar. İftar ve sahur sofralarında ağır kaçırılan yemekler, ramazanda reflü rahatsızlığının en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Sahur ve iftar sonrası neler yapılmalı?

Bu belirtileri sahur ve iftar vaktinden sonra sizde yaşıyorsanız, bahsedeceğimiz önerilere lütfen kulak verin:

– Eğer fazla kilonuz varsa mutlaka kalıcı olarak kilo verin. Bu gün reflünün en büyük nedeni özellikle bel çevresindeki fazla yağlardır. Eğer bel çevresindeki yağlardan kurtulursanız karın içi basıncınız azalacağı için mideniz ve yemek borunuz rahatlar. Bu açıdan ramazana kilo vererek girmek daha rahat oruç tutmanızı sağlar.

– Sahursuz oruç tutmayın. Sahurda yağsız peynir, kepek ekmeği, yumurta, yağsız yoğurt yiyin. Domates ve biberi çiğ yemek yerine közlenmiş olarak tercih ettiğinizde mide asit salgınız daha az olur.

– İftarı ikiye bölerek yemeye özen gösterin. Bir oturuşta yüksek hacimli yerseniz reflü şikayetleriniz çok fazla olur. İftarınızı açarken bir kepçe çorba, bir dilim ekmek ve bir dilim peynir yiyin. Bir saat ara verdikten sonra, etli bir sebze yemeği yanında az yağlı bir pilav veya makarna beraberinde bir kase cacık yiyin. Meyve veya tatlıyı yemekten bir-iki saat sonra yiyin.

– Son lokmayı yedikten üç saat sonra uyumaya gidin. Mide boşalma zamanı normalde üç-dört saattir. Mideniz boşaldıktan sonra uyumaya giderseniz reflü şikayetleriniz daha az olur.

– Uyurken yatak başının en az 30 derece eğimli olmasına özen gösterin.

– Reflünün en samimi dostu yağdır. Yağ oranı yüksek yiyecekler yemek borusu kapakçığının basıncını azaltır ve reflü şikayetlerinin şiddetlenmesine neden olur. Kızartmalar, yağlı peynirler, börekler, poğaçalar, açmalar, şarküteri ürünleri, kıymadan yapılan etler, şerbetli tatlılar yağ oranı yüksek yiyeceklerdir. Bunlardan uzak durmakta fayda var.

– Çok baharatlı yiyecekler, acı, ekşi, naneli gibi keskin tatlar şikayetlerinizi artırır. Yemeklerinizi mümkün olduğu kadar baharatsız hazırlayın.

– Yiyeceklerinizi iyi çiğneyin ve yavaş yiyin.

– Asitli ve kafeinli içecekler de reflü şikayetlerini artırır. Gazlı ve asitli içecekleri ve kahveleri tercih etmeyin. Ayran, taze sıkılmış meyve suları ve su en yakın dostunuz olsun.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER