UŞAK 17°C
Az Bulutlu

REJENERE İPLİK İÇİN TEŞVİK LÜKS DEĞİL ZARURİ İHTİYAÇpost_views_covfy Görüntüleme

kategorisinde, 15 Aralık 2015 - 2:30 tarihinde yayınlandı

arif-oztan

Arif ÖZTAN  ile Uşak OSB 2015/3 Dergisi için  röportaj yapıldı. Öztan’a UOSB ile ilgili sorular soruldu ve fikirleri alındı.

SORU 1 ) Genişleme Bölgesi (Uşak Organize Sanayi Bölgesi 3.Tevsii Alan) hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Organize Sanayi Bölgemiz seneler içinde çok önemli yollar kat etti. Burası 1987 yılında bin bir güçlükle kuruldu. Ben de o dönem müteşebbis heyetinde bu zorlu sürecin şahidi idim. Ardından 2002 yılında gerçek sahiplerine yani sanayicilere devredildi ki doğrusu da buydu. 2. Tevsii alanının büyütülmesi kararı yine o dönemde bana ve ekibime nasip oldu. Çok güzel bir iş yaptık. 3. tevsii alanıyla ilgili çalışmalar da ivedilikle başlatılmalıdır. Büyüyen ve gelişen sanayimiz için ihtiyaç olan arazinin temini için hiç vakit kaybedilmemeli diye düşünüyorum.

SORU 2 ) Uşak OSB 3. Tevsii alan geri dönüşüm(rejenere iplik ), deri, otomotiv veya tekstil mi olmalı? Yoksa ileri teknoloji ürünlerinin üretimi de bölgemize gelmeli mi?

Aslından bu büyümeye bütünsel bir bakış açısı ile bakılması. Sektörel ayrımlar yapmak bizi ileri götürmez. Otomotiv sektörü şöyle dursun, önce tekstil gelişsin demek mümkün mü? Sanayicimiz her alanda atılımlarını hiçbir bariyerle karşılaşmadan yapabilmeli… O sebeple potansiyel yatırımcıyı sınıflandırmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Bu yatırımın önünü kesmektir.

Uşak OSB deki büyütme çalışmaları yapılırken gelecek olan yatırımcıyı sınıflandırmak yanlış olur. Tekstil olsun, otomotiv olsun, ileri teknoloji olsun diye bir öncelik sırası olmamalı. Tabi burada dericiliği ayrı tutmak gerekir. Çünkü onun yeri bellidir. Bizim mevcut organizemiz tekstil ve geri dönüşüm ağırlıklı olarak ilerliyor. Biz arazi üretmeye devam edersek, dışarıdan pek çok yatırımcı da buna tepkisiz kalmaz. Arzın talebi doğurduğu bir ortam oluşur.

SORU 3) Yeni yatırımcılar içimizden mi olmalı yoksa yabancı sermayenin ilimize gelmesi gerekli mi? Düşünceleriniz neler?

Esasen yatırım bir iklim meselesi. İçindeki aktörlerin milliyeti önemli değil. Buraya yabancı yatırımcı gelirse, bunun da ilimize zararı değil faydası olur. Nasıl diyecek olursanız, burada yine bizim insanımız istihdam edilecek. Yine bu kent kalkınacak. Oyunculardan çok oyunun kendisine odaklanmak bizi aydınlık bir geleceğe çok daha hızlı taşır. Bundan emin olabilirsiniz. Biz iklimi oluşturalım. Düzgün bir alt yapı, kaliteli iş gücü, düşük maliyetli lojistik yönetimi gibi esas konuları halledelim, ondan sonra yatırımcının milliyetine bakarız. Örneğin demiryolu için çalışmaların hızlanmasını dört gözle bekliyoruz. Siyasilerimizden destek istiyoruz. Demiryolu ile limana bağlanabilirsek yerli yabancı her türlü yatırımcı için parlayan bir yıldız olacağız. Yine kalifiye iş gücünde büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yatırımcı iyi yetişmiş kişileri istihdam etmek isteyecektir. Meslek yüksekokulları üretimin ve sanayinin can suyudur. Bunun eksikliğini derinden hissediyoruz. Tüm bu sıkıntıları aştıktan sonra yatırımcının milliyetini konuşuruz…

SORU4) 3. Tevsii alanda en küçük sanayi parseli kaç metrekare olmalı?

Bu gerçekten de önemli bir konu.  En küçük parsel konusu için benim önerim bölgede destek hizmetleri için bir bölümün planlanması… Tornacı, tamirci, elektrikçi gibi ara hizmetleri veren esnaf haricinde 10.000 metrekareden az olmamak şartıyla büyük parseller planlanmalıdır.

SORU 5) Uşak sanayisinin gelişimi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Sanayi bölgemizin önünün açılması için geri dönüşüm desteği ile ilgili hükümet nezdinde lobi faaliyetlerine devam edilmelidir. Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesi ve Tekstil İşverenleri Sendikası birlikte fikir üretmelidir. Birlikten kuvvet doğar. Bireysel çalışmalar elbette kıymetli ama bir bacağı eksik kalıyor. Bu bir toplumsal hareket olarak düşünülmeli. Sivil toplum örgütleri, yerel belediye, valilik ve milletvekilleri birlikte çalışmalı. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey birlikte adım atabilmek. O zaman sesimiz Türkiye’nin her yerinden daha güçlü duyulur.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER