UŞAK -1°C
Soğuk

REKTÖR SAİT ÇELİK’İN 29 EKİM BAYRAM MESAJIpost_views_couyc Görüntüleme

kategorisinde, 29 Ekim 2015 - 7:59 tarihinde yayınlandı

WE

Atatürk’ün önderliğinde bütün toplum kesimleriyle birlikte, çok zor şartlar altında verilen Kurtuluş Savaşı ardından ilan edilen cumhuriyetimizin 92. yılını kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Yönetim şekli halkın mukadderatını bizzat ve fiili olarak yönetmesi ilkesine dayanır. Türk milletinin öz yapısına ve geleneklerine en uygun yönetim cumhuriyet yönetimidir” diyerek milletin egemenliğinin esas alındığını ilan etmiştir.

Cumhuriyet tarihimize baktığımızda milli iradenin tam olarak tesisi kolay olmamıştır. Seçkinci elitler yönetimi halka bırakmak istememişlerdir. Çok partili hayata geçiş ve gerçek anlamda ilk seçim kampanyasının ancak 1950 yılında mümkün olabildiğini görüyoruz. Daha sonraki yıllarda sık sık askeri ve bürokratik darbelerle milli irade kesintiye uğratılmıştır. Halkın yönetime getirdiği kişiler bazen darağaçlarına bazen de hapishanelere gönderilerek hükümetler üzerinde sürekli bir korku iklimi oluşturulmuştur. Minnet ve şükranla anmamız gereken demokrasi kahramanları ve milletimizin feraseti sayesinde, bugün egemenliğin halka geçmesinde önemli mesafeler alınmıştır. Cumhurbaşkanını da halk seçecek duruma gelmiştir.

Cumhuriyetimiz 92. yılında ileri demokrasi yolunda eğitim, sağlık, ulaştırma başta olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat edilmiştir. Artık Türkiye Cumhuriyeti ayağa kalkmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Uşak’ta çekildiği tescil edilen “Cumhuriyeti Böyle Kurduk” fotoğrafı o yılların zor şartlarını anlatmaya yetmektedir. Artık 92. yılında milli tankımız “Altay”, taarruz helikopteri “Atak”, kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılan “SOM”, hava savunma sistemi “Hisar”, orta ve uzun menzilli tanksavar füze sistemi “Mızrak”, savaş gemisi, insansız hava aracı ve uydumuzla birlikte fotoğraf verebilir duruma geldik. Savunma sanayide yerli ve milli oranı %65’lere ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl hedeflerine odaklanmıştır.

İçinde bulunduğumuz şartlarda başta Yükseköğrenim camiası olmak üzere milletimizin her ferdine büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizin hızlı yükselişi küresel güçleri kıskandırmıştır. Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz emperyalist güçler, Irak, Mısır ve Suriye de olduğu gibi ülkemizi de kaosa itmek için çeşitli oyunlar tertip etmektedirler. Ancak milli mücadele ruhuyla Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. İspanya’da 800 Yıl süren Endülüs Emevi İslam Uygarlığından bugün neredeyse hiç iz kalmadığını hatırlatmak isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve Aziz Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER