UŞAK 2°C
Sisli

SAFRA KESESİNDEN 305 TANE TAŞ ÇIKTIpost_views_couyn Görüntüleme

kategorisinde, 20 Ocak 2016 - 23:55 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

IMG-20160116-WA0001

SAFRA KESESİNDEN 305 TANE TAŞ ÇIKTI

Uzun yıllardır yemek yedikten sonra mide de başlayan yanıcı ve kemirici bir ağrı ve yattığı zaman ağıza acı su gelmesi ve istifra gibi şikayetleri bulunan 67 yaşındaki İsmail CENGİZ kullandığı ilaçlara rağmen şikayetleri geçmeyince ve artık ilaçlar dahi işe yaramaz duruma gelince Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine başvurdu.

İsmail Cengiz yapaılan tetkik ve incelemlerden sonra pilor darlığı(stenozu) nedeniyle ameliyata alındı.Ameliyatta doktorları da hayrete düşüren bir olay ile karşılaşıldı.İsmail CENGİZ‘in safra taşı olduğu tesbit edildi.Ve tam 305 tane irili ufaklı taş çıkartıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op.Dr.Güvenç DİNER ve Op.Dr.Bartu BADAK , “Safra kesesi ameliyatlarında genellikle en fazla 3 ile 10 arası taş çıkar. Hastamızda ise irili ufaklı 305 adet taş çıktı. Ameliyattan sonra o kadar taşı birarada görünce ben de çok şaşırdım. Hastamızın genel durumu gayet iyi. Safra kesesindeki taşlar zamanında alınmazsa sarılık, kanser ve ölümcül iltihaba dönüşebilir.” dedi.

Sağlığına kavuşan İsmail CENGİZ  ise ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.
”Uzun yıllardır yoğun bir mide problemi yaşıyordum,son 15 gündür ise ilaçlararağmen geçmeyen ağrılarım vardı. Ülser olduğumu biliyodum ama saframdaki taşlardan haberim yoktu.Bu kadar taşa bende ailem de şaşırdık.Doktorumuz ameliyatla beni rahatlattı. Çok şükür, ağrım, sancım hiçbir şeyim kalmadı. Başta doktorlarıms ve tüm Medical Park Hastanesi çalışanlarına gösterdikler ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Safra Kesesi taşlarını hafife almayın

Safra kesesi; karnın sağ üst kısmında, karaciğerin altında, yaklaşık 50 ml hacminde bir organdır. Başlıca görevi karaciğerde üretilen safranın depolanıp yoğunlaştırılması, yemeklerden sonra ana safra kanalı yoluyla oniki parmak barsağına püskürtülmesidir. Özellikle yağlar olmak üzere besin maddelerinin sindirilmesinde safranın rolü çok önemlidir. Safra içinde normalde erimiş halde bulunan kolesterol ve pigmentlerin değişik nedenlerle kristalleşmesi ile safra taşları oluşur.Ağrı, tipik olarak yemeklerden sonra karın üst orta veya sağ tarafında hissedilir. Genelde 1-2 saat sürer, sırta, sağ omuza ve kalp bölgesine vurabilir. Ağrı ile birlikte şişkinlik, bulantı ve kusma da olabilir.

Safra kesesi taşları ve onun sebep olduğu hastalıklar arasında en dikkat edilmesi gerekenler ise; Sarılık, Pankreatit, Siroz, Safra kesesi kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardır.

Safra Kesesi Taşlarında Tek Çözüm Ameliyat

Safra kesesi taşının tek tedavi yöntemi taşın olduğu safra kesesinin ameliyatla çıkarılmasıdır. Böbrek taşlarında, olduğu gibi kırılma ya da düşürme gibi tedavi yöntemleri yoktur. Günümüzde safra kesesi taşları ameliyatları, altın standart olarak kabul edilen ve 1987 yılından beri uygulanan laporoskopik, halk arasında kapalı yöntem denilen yöntemle yapılıyor. Bu yöntemde, ameliyat yarası yok sayılabilecek boyutta olmakla beraber, operasyon kalem geçebilecek genişlikte karın bölgesinde açılan dört delikten gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemle hasta kısa sürede taburcu olabilmekte, ameliyat sonrası ağrıları az olmakta, kısa sürede normal yaşantısına dönebilmekte, yara yerinde enfeksiyon ya da fıtıklaşma riski azalmaktadır.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER