UŞAK 26°C
Sisli
Son Dakika Haberler

ŞAP HASTALIĞI PAZAR KAPATTIRDIpost_views_covam Görüntüleme

kategorisinde, 15 Aralık 2015 - 18:07 tarihinde yayınlandı
wwwwwwwwwwwwwwwww
Şap hastalığının komşu illerde ve ülke genelinde salgın bir halde seyretmesi, Uşak’ta da Bölme Beldesinde bir hayvanda görülmesi nedeni ile Uşak hayvan pazarı 24 Kasım tarihinden bu yana tedbir amaçlı kapalı tutuluyor.
Uşak Valiliği Hayvan sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, merkeze bağlı Bölme Beldesinde bir sığırda  şap hastalığının bir türü olan “A Nepal 84 Şususu” görülmesi üzerine 24 Kasım 2015 tarihinden bu yana Uşak mal pazarını ikinci bir emre kadar ticarete kapattı.Uşak merkez Bölme Beldesi koruma altına alınırken, Uşak Merkeze bağlı; Kuyucak, Ovademirler, Kalfa, Muharremşah, Yavu, Koyunbeyli, Hocalar, Elmacık, Selikler, Susuzören, Karahasan, Demirören, Yeşildere, Çukurağıl, Kayaağıl, Çınarcık, Karaağaç, Hacıkadem, Kaşbelen, Eskisaray, Ulubey ilçesine bağlı; Çardak, Akkeçili, Omurca, Bekdemir köyleri de gözetim altına alındı.
Uşak’ta şu anda Şap tehlikesi yok
Uşak Veteriner Hekimler Odası Bşkanı Veteriner Hekim Özgür Uğur, “Halk arasında şap hastalığı olarak bilinen ve her yıl değişim gösteren ve sığırlarda bu yıl “”A Nepal Şususu” olarak görülmekte. Bu virüs, şu anda Türkiye de tüm illerde görülmekte, Komşu illerimizden Afyonkarahisar ve Denizli şap hastalığından kırılıyor. Uşak’ta sadece Bölme Beldesinde görüldü. Tedbir olarak da hayvan pazarı kapatıldı ve bazı köyler gözetim altına alındı. Bu yıl Şap Enstitüsü virüsü üretti, dağıttı ve çok iyi çalıştı. Denizli den Uşak’a doğru gelen virüs, Sırıklı Köyüne ulaştı. Ancak Karahallı sınırında kaldı. Uşak, bu konuda şanslı bir il sayılır” dedi.
Uğur, sığırlarda ateş bile yapmadan hızlı bir şekilde yayılan “Nepal 84 Şususu” ve alınacak önlemler hakkında sığır üreticilerini uyararak şu bilgileri kaydetti:
“Halk arasında tabak hastalığı olarak bilinen, bütün çift tırnaklı hayvan türlerinde görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır.

Aft Humması, ayak-ağız hastalığı (foot-mouth disease) isimleri de kullanılmaktadır.
Sığırlar, domuzlar, koyunlar ve keçiler hastalığa çok çabuk yakalanırlar. Bunun yanı sıra hayvanat bahçesindeki bazı hayvanlarla doğal hayattaki kirpi, fare, ceylan gibi hayvanlar da hastalığa yakalanabilmekte.

Öncelikli olarak hayvanın ağız içi, tırnaklar, memeler, işkembe de çeşitli (kesecikler) yaralarla karakterizedir. Hayvan, yaşına ve cinsiyetine göre hassasiyet gösterir. Şap hastalığının etkeni bir virüs olup, birbirinden farklı 7 tipi mevcuttur. Bunlar A, O, C, Sat 2, Sat 3 ve Asya 1 Tipi olarak adlandırır. Tiplerin içinde ayrıca çok sayıda alt tipler mevcuttur. Koruyucu aşılar buna göre hazırlanır.

Nasıl Bulaşır
Hasta hayvanların sağlamlara teması, idrar, gübre, süt, sparma ile bulaşma olur. Ayrıca hastalık etkeninin bulaşmış olduğu deri, yem, yataklık, ot, su, bakıcı, nakil vasıtaları, hastalıklı etlerden yapılan salam, sosis, gibi ürünler ile fare, kuş, yılan, kaplumbağa, gibi taşıyıcılarla da bulaştırma mümkündür.
Şap, sürüler arasında direk temas ve havadaki virüsün teneffüs edilmesiyle bulaşıyor. Sap virüsü, karada rüzgar yoluyla kilometrelerce uzaklara taşınabiliyor. Suda ise mesafe daha da artıyor. Hasta hayvanların hareket etmesi şapı ayrı sürülere bulaştırabiliyor. Araçlar, aletler, tarım ürünleri ve insanlar da taşıma görevi görüyor. Virüs uzun süre etlerde,iliklerde, iç organlarda ve pastörize edilmemiş ürünlerde yaşayabiliyor.
Hastalık Belirtileri
İçi su dolu kabarcıklar ilk belirtiler. Diğer belirtiler arasında ise topallık, uyuşukluk, iştah kaybı ve sütten kesilme bulunuyor.
Hastaların ağızlarından ip gibi salya akar, ateş 40 -41 C, ağız şapırdatması ve sütten kesilme, dilinde, dişetlerinde, dudağın iç kısmında mercimek veya fındık büyüklüğünde su keseleri (veziküller) görülür. Takip eden günlerde ayak tırnak aralarında, memelerde, boynuz diplerinde, burunda enfekte yaralar oluşur.
Kültür ırkı sığırlarda ve körpe buzağılarda hastalık çok çabuk seyreder. Hastalık belirtileri tam olarak meydana çıkmadan solunum güçlüğü ve kalp yetmezliğinden aniden ölebilirler.
 
İnsanlarda Hastalık Belirtileri
Hastalıklı hayvanların sütünü içen küçük çocuklarda, bulaşık yer ve eşyaları kullanan yetişkinlerde de ağız, göz ve parmak aralarında küçük su kesecikleri görülebilir.
İnsanlar için tehlikeli olmadığı düşünülmektedir. İngiltere de 1966 yılında, insanda sadece bir vakaya rastlandı. Nezlenin belirtilerine benziyordu ve ellerde kabarcıklar oluşmuştu.
İnsanlar, virüsten etkilenmiş bir hayvanın etini tüketmekle veya diğer insanlardan hastalığı kapamaz.

Etkenin (Virüsün) Dayanıklılığı:
1) Direkt güneş ışınları karşısında kısa zamanda harap olur.
2) Isıya dayanıksız olup, 60- 65 oC de, 30 dak. 85 oC de ise derhal ölür.
3) Çevre şartları: Etken, kuruluğu, soğuk ve karanlığı sever
4) Sığır derisi ve kıllarda, 4 hafta; Lastik çizmelerde, 14 hafta; Samanda, 15 hafta; Toprakta, 4 hafta; Kuru otlarda ve danelerde, 5 ay hastalık yapma gücünü korur.
5) 1 / 2000 lik konsantre formol; % 3-5 Çamaşır Sodası; % 4-5 lik Sodyum Karbonat (Soda); 1 / 10 oranında sulandırılmış sirke yahut %4 lük Alkol; 1 / 200 lük Potasyum Permanganat; 1 / 250 lik lodophore gibi antiseptiklere karşı hassastırlar.

Hasta hayvanların ağız, ayak ve memelerinde meydana gelen yaraların çabuk iyileşmesi için yukarıdaki antiseptiklerle yıkanması yanında, güçlü antibiyotikler ve pomatlar tatbik edilerek iyileşme hızlandırılır.
İşte Şap hastalığı’nın görüldüğü yakın iller
– Denizli
– Kütahya
– Burdur
– Manisa
– Balıkesir

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER