UŞAK 24°C
Gök Gürültülü
DOLAR
5,6906
EURO
6,3935
ALTIN
259,29
BIST100
101.555
Son Dakika Haberler

80.000 TL’lik Köpek Görücüye Çıktı726 Görüntüleme

kategorisinde, 30 Ocak 2019 - 10:15 tarihinde yayınlandı

Ağaçbeylide zahire ticaretiyle uğraşan Aksaray malaklısı cinsi köpek yetiştiren Özgür Bulal,.. Bu köpek koruma köpeğidir. Müzelerde, tören yerlerinde bekçilik yapar. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da kullanılır. Yetişkin bir Aksaray malaklısı 80 ila 120 kilo arasındadır. Boyu bir metreyi geçer” dedi.

Özgür Bulal ;kendi aslanına 70-80 bin tl verdiklerini fakat satmayı düşünmediğini söyledi.

Türkiye’nin dünyada kendisini kanıtlamış en iyi sürü koruma köpek cinsi olduğunu belirten Özğür,. Sevmeden hiç kimse bu bu köpeklere hizmet edemez. Hayatımızı bu işe adayarak bu duruma getirdik ve en iyi şekilde de sahip çıkmaya çalışıyorum.” dedi.

Özgür Bulal;Büyük köpeklerin fiyatının ise 20-100 bin lira olduğuna işaret etti. Bulal, yetiştirdiği 70 kilo ağırlığındaki, katıldığı köpek güzellik yarışmasında Uşak çevresinde kendine göre  birinciliği olan “Ağaçbeyli Aslanı” isimli malaklı nın 70 bin liraya alıcı bulduğunu söyledi.

Özgür Bulal  kendi aslanına 70-80 bin tl verdiklerini fakat satmayı düşünmediğini söyledi.

Özgür, köpeğibni özel beslediğini ve yaptığı işin maliyetli olduğunu sözlerine ekledi.

 

TÜRKİYE’nin önemli değerleri olarak Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yetişen ‘Kangal’, ‘Akbaş’, ‘Aksaray Malaklısı’ ve ‘Çatalburun’ cinsi köpekler, ırk özellikleri ile dünya çapında tanınıyor.

Türkiye’nin milli markaları olan köpekler asayiş, sınır güvenliği, arama-kurtarma ve narkotik çalışmaları gibi kritik görevlerde kullanılıyor.

Kendine has özelliği, sahibine bağlılığı, koruma içgüdüleri ile dünya çapında nam sahibi olan Kangal köpekleri hakkındaki rivayetler dikkat çekiyor. Bir rivayete göre, Kangal köpeği, milattan önce Asurlular ve Babiller zamanında türedi, aslan ve kaplan gibi vahşi hayvanlara karşı korunmak, savaşlarda yararlanmak amacıyla büyük bir özenle yetiştirildi.

Bir diğer rivayete göre ise Hint mihracesi, dönemin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4’üncü Murat) bir köpek hediye etti ve bu köpek boğuştuğu aslanı öldürünce büyük beğeni kazanarak Osmanlı’da yetiştirilmeye başladı. Osmanlı ordusunun doğu seferi sırasında askerlerin yanlarında getirilen köpeğin, Sivas’ın Kangal ilçesi Deliktaş köyü yakınlarında kaybolduğu ve bütün aramalara rağmen bulunamadığı, Kangal’daki köpeklerin de bu köpeğin soyundan türediği de rivayette anlatılıyor. 17’nci yüzyılda, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de Kangal köpeği, ‘aslan kadar kuvvetli’ diye tanımlanıyor. Osmanlı Devleti’nin kurucularının bu köpeği beraberlerinde Anadolu’ya getirdikleri ve Osmanlı’nın Avrupa’ya yayılmasıyla çoğu Avrupa çoban köpeğinin de bu ırktan türediği da rivayetler arasında.

Kaynak: uşakhavadis.com

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER