UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

SESSİZ DÜNYA’YI PAYLAŞMAK İÇİN UŞAK’IN ELLERİ KONUŞUYOR311 Görüntüleme

kategorisinde, 22 Nisan 2016 - 16:33 tarihinde yayınlandı

işşş

İşaret dilinin hayatımızdaki önemi ve işitme engellilerin yaşam zorluklarını anlatmak amacıyla Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde “Sessiz dünyayı paylaşmak için, Uşak’ın elleri konuşuyor” semineri verildi.

İşitme engellilerin yaşadığı zorluklara yönelik farkındalık oluşturmak ve işaret dili konusunda eğitim vermek amacıyla Gelişim Park Rehabilitasyon Merkezi ve Pınar Kılıç tarafından organize edilen ve yaklaşık 2 saat süren seminerde eğitimci olarak Türkiye’nin alanında tanınmış işaret dili tercümanı ve eğitmeni Mesut Yazıcı yer aldı.
Eğitimci Mesut Yazıcı, beden hareketleriyle Türkçe kelimelerin olduğu gibi tarifini yapmanın işaret dili olmadığını ve işaret dilinin de kendi gramerinin olduğunu belirttiği konuşmasında özellikle annesinin, babasının işitme probleminin olmadığı fakat çocuğun işitme engelinin olduğu durumlarda bireylerin yetişmesinin sağlıklı olmadığını belirtti. Yazıcı ailelerin bu alanda daha dikkatki olması gerektiğini ve sağlık sektörü başta olmak üzere her alanda işaret dilini konuşan insanların olması gerektiğini ifade etti.
Yazıcı Türkiye’de yaklaşık 3 milyon işitme engelli vatandaşın olduğunu ve her sene bu rakamın ortalama 4 bin kişi arttığını söyledi.
kaynak:ug

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER