UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

SICAK HAVALAR KALBİ YORUYOR317 Görüntüleme

kategorisinde, 21 Haziran 2016 - 12:50 tarihinde yayınlandı
SONY DSC

SONY DSC

SICAK HAVALAR KALBİ YORUYOR

”Sıcak havalarda kalp rahatsızlığı olan şeker ve tansiyon hastaları dışarıya çıkmamalı”

Medical Park Uşak Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr.Okan DURMAZ; ”Sıcak ve nemli havalarda kalp rahatsızlığı olan şeker ve tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlar dışarıya çıkmamalı. Kalp krizinde erken müdahale çok önemli. Kalp krizi göğüste sıkışma, yanma, hazımsızlık, nefes darlığı, terleme, yorgunluk gibi belirtilerle başlar. Ağrılar sol koldan başlayıp serçe parmağa kadar inen, boyuna doğru yayılan bir ağrıdır. Vücutta soğuk terler oluşmaya başlar” dedi.

Kalp hastalığı olan kişilerin düzenli kontrollerini yaptırması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Okan DURMAZ, doktora danışmadan kullandıkları ilaçları bırakmamaları ve yeterli miktarda sıvı almaları gerektiğini de ekledi.

Sıcak ve nemli havalar pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmekte. Aşırı sıcaklar kalp damar hastalarında ciddi sıkıntılara yol açabilmekte

Sıcak ve nemin arttığı şu günler de pek çok kişi, havanın kendisini bunalttığından, göğüs kafesine baskı yaptığından şikâyet eder. Sağlıklı kişiler için bile çoğu zaman hastalık nedeni olabilen yaz sıcakları, bazı hastalıklar açısından tehlikeli olabiliyor. Bunların başında ise kalp hastalıkları geliyor. Sıcak ve nemli havalar, kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu baskı da kalp krizine zemin hazırlıyor. Sıcak havaların tansiyon düşmelerine, damar kasılmalarına kalbe giden kan akımı dengenin bozulmasına neden olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Okan DURMAZ, yeterli seviyede sıvı tüketilmemesi halinde kanda pıhtılaşmalar oluştuğunu ve bu durumunda kalp hastalarında kalp krizine yol açabileceğini dile getirirken, kalp hastalarına kalbi koruyan önerilerde bulundu.

 

 

  • Yeterli sıvı alımına özen gösterilmeli. Yazın günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmeli.
  • Doktora danışılmadan ilaçlar bırakılmamalı veya değiştirilmemeli.
  • Yaz aylarında açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysileri tercih edilmeli.
  • Ağır, yağlı yemeklerden kaçının, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin bir tarzda beslenmeye çalışılmalı.
  • Alkol alıyorsanız, Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde açık havada güneş altında kesinlikle alkol almayın.
  • Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kontrolsüz maden suyu ve soda tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da daha ağırlaşmasına neden olabilir.
  • Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde açık havada dolaşmayın.
  • Park edilmiş arabada durmayın.
  • Doktora danışmadan veya en azından bir EKG çekilmeden ilk yardım olarak dilaltı nitrat (dilaltı ilacı) kullanmayın. Bunlar ağır tansiyon düşmelerine neden olarak tehlikeli olabilir.
  • Özellikle göğüsteki rahatsızlık ile birlikte bulantı, terleme, cildin soğuk olması veya soluk renkli olması gibi belirtiler varsa, şikâyetlerin şiddetine bakmadan acilen tıbbi yardım alın.

 

 

Unutmamak gerekir ki; her göğüs ağrısı da kalp hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmaz. Diğer göğüs ağrısı nedenleri arasında, psikolojik sorunlar, yemek borusu, mide ve safra kesesi hastalıkları, boyun ve göğüs kemiklerine ait sorunlar, kas hastalıkları, akciğer ve göğüs boşluğu hastalıkları ile sinir sistemini ilgilendiren hastalıklar yer almaktadır. Kalp dışı göğüs ağrılarının da bir sağlık sorunu belirtisi olduğunun unutulmaması, tanı ve tedavilerinin geciktirilmemesi gerekir.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER