UŞAK 23°C
Sisli
Son Dakika Haberler
  • 16:48

SIRÇALIK MAĞARASI KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYORpost_views_covwu Görüntüleme

kategorisinde, 17 Aralık 2015 - 17:34 tarihinde yayınlandı
1207
Banaz İlçesi Ulupınar köyü Boduçdamı mevkisinde bulunan SIRÇALIK mağarası
keşfedilmeyi bekliyor.
Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği ile birlikte hareket eden ilçemizden Emekli Öğretmen Ramazan Taylan, Hasan Reşit Şafak ve Öğretmen Ramazan Yüksel, yöremizde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri bulmaya devam ediyorlar.
Bu doğrulukta Ulupınar tarafında bulunan bir mağara olduğunu bilirken Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selahattin Polat, mağarayı inceleme önerisinde bulunuldu. Genellikle Pazar günleri geziler yapan ekip geçtiğimiz günlerde mağaraya giderek incelemelerde bulundular.
Giriş kısmı çok bilinmemesine rağmen bazı kişilerce tespit edilip girişinin önü kazılan mağaradaki bazı sarkıtların da kırılarak tahrip edildiği dikkati çekti.
Yüksekliği 7,5 metre genişliği 15 metre olan mağaranın alt kısımlarında girilemeyen bölümün olduğu tahmin ediliyor.
Dışarıda su kaynağının olmamasına rağmen mağara içinde su bulunduğu, yağmur ve kar sularının kristalize olarak sarkıtlar oluşturduğu çeşitli katmanlardan olsun köyde harika bir görsellik sergilediği belirtildi.
Ekip bu mağaranın uzman dağcı ekipleri tarafından incelenerek özelliklerinin öğrenilmesinin gerektiğini belirtiyor.
İyi bir gelecek vaat’eden yöremizde turizm açısından eşsiz değerlere sahip bu gibi unsurların keşfedilmesi, turizm açısından çok uygun olduğu ifade ediliyor.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER