UŞAK -1°C
Soğuk

STK’ LAR UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE BULUŞTUpost_views_couzw Görüntüleme

kategorisinde, 24 Ekim 2015 - 9:15 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi Projeler Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü tarafından “Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Kamu Kurumları ile Uşak Üniversitesi Buluşuyor: Proje Atölyesi” adlı etkinliğin ikinci toplantısı gerçekleşti.

Uşak Üniversitesi Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıya Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, Uşak Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Aydın, Uşak Kent Konseyi üyeleri, Projeler Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hakan Sert, öğretim elemanları ve Uşak’ta yer alan sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Proje Atölyesi’nin ikinci toplantısında konuşan Uşak Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Aydın sivil toplum kuruluşları ve üniversite işbirliklerinden söz ederek Uşak Kent Konseyi olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsetti. Uşak Üniversitesi Projeler Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğü tarafından “Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Kamu Kurumları ile Uşak Üniversitesi Buluşuyor: Proje Atölyesi” adlı etkinliğin ikinci toplantısının öğretim elemanlarıyla daha yakından temas kurmak adına önemli olduğunu belirten Zafer Aydın, Uşak Üniversitesi’nin Rektör Prof. Dr. Sait Çelik yönetiminde üniversite-şehir bütünleşmesi adına birçok çalışma yaptığını kendilerininse bu çalışmalara destek olduğunu ifade ederek “ Uşak Üniversitesi’ne her gelişimizde, ne kadar geliştiğine ve büyüdüğüne şahit oluyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sait Çelik olmak üzere bu olumlu gelişimde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ise toplantı da “Proje Atölyeleri” adlı etkinlik ile ilgili yapılan çalışmalar ve amaçları hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, Uşak Üniversitesi olarak üniversite-şehir ve üniversite- sanayi işbirlikleri konusunda gerekli adımları attıklarını söyleyerek “ ‘Proje Atölyeleri’ adlı çalışmamızın ikinci toplantısını yapıyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarıyla şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz. İkinci toplantımızda öğretim elemanlarımız ile STK temsilcilerini bir araya getirerek tanışmalarını ve istişarelerde bulunarak Uşak için el birliği ile neler yapılabiliri konuşacağız. Bu bağlamda fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okullarındaki öğretim elemanlarımız sivil toplum kuruluşlarında ve kamu kurumlarındaki paydaşlarla bir araya gelerek Uşak’ın gelişimine katkı sağlayacak ve akademik katma değer oluşturacak projelerin ortaya çıkarılması için konuşacaklar. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sait Çelik ve STK’lar olmak üzere Projeler Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Koordinatörlüğüne ve toplantımıza katılan öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum. Faydalı bir ikinci toplantı olacağına inanıyorum.”dedi.

-Rektör Çelik: “Göreve geldiğimiz 2011 yılından beri üniversite-sanayi işbirliği ve topluma hizmet diyoruz. Toplumla bütünleşme, bir araya gelme, ortak çalışmalar yapma duygusu ile hareket ediyoruz.”-

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik ise toplantıda yaptığı konuşmada her ilde en az bir üniversite olduğunu ve üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme hizmetleri ile doğrudan topluma hizmet ettiğini söyledi. Üniversitelerin ve diğer kurumların bir zamanlar izole alanlar ve kampüsleriyle sınırlı kaldığına dikkat çeken Rektör Çelik konuşmasında şunları belirtti: “ Eskiden kamu kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) sıcak ilişkiler kuramıyordu. Gelişmekte olan demokrasimizin ileri demokrasiye geçmesi için STK’ların güçlenmesi gerekiyor. STK’lar ise güçlenmek için somut çalışmalarını ortaya koymalı. Bu da fonlama ile mümkündür. STK’ların sürekli bağışlarla yaşaması artık mümkün değildir. Kamu kurumları ve firmalar bir projeye destek olmak istediklerinde projede ne yapılacağına, nerede, kiminle hangi bütçeyle yapılacağına ve en önemlisi de projenin sürdürülebilirliliği olup olmadığına bakıyorlar. Projesiz çalışma yapmak mümkün değil ve doğru da değil.  Biz de kamu bütçesi kullanıyoruz. Bu kullanımı yaparken paylaşımcı, katılımcı ve hesap verilebilir olmayı çok önemsiyoruz. Göreve geldiğimiz 2011 yılından beri üniversite-sanayi işbirliği ve topluma hizmet diyoruz. Toplumla bütünleşme, bir araya gelme, ortak çalışmalar yapma duygusu ile hareket ediyoruz. Çünkü böyle yaparak sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz. Uşak Üniversitesi birinci dereceden Uşak’ın üniversitesidir. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Biz Bunlardan birisi mi olacağız? Biz yeniden misyonumuzu ve vizyonumuzu yazıyoruz. Biz Uşak’ın sosyal, kültürel ve iktisadi sorunlarıyla ilgilenebiliyorsak, STK’lar ile adım adım mesafe alıyorsak görevimizi yapmış addediyoruz. Bugün ikinci toplantımızı yapıyoruz. Bundan sonraki toplantı AR-GE üzerine olacak. Bizzat kendim bu çalışmaları takip edeceğim. Yapılan çalışmalar sonucu somut projeler çıkacaktır. Uşak7ın tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yol alabilme gayretindeyiz. Başarılı, verimli ve somut sonuçlara vesile olan bir toplantı olmasını diliyorum.”

Rektör Çelik konuşmasında ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi ile ilgili bilgiler verdi. Diş Hekimliği Fakültesi’nin şehrin merkezinde olar Sağlık Yüksekokulu binasında halkımıza hizmet vereceğini, binanın tadilat ve tamirat işleri ile ilgili ihalenin yapıldığını söyleyen Rektör Çelik “ Diş Hekimliği Fakültemizin hocaları hazır. İki ay sonra iddialı bir şekilde Uşak’a hizmet vermeye başlayacağız. Tıp Fakültemiz ile ilgili süreç devam ediyor. Tıp Fakültemiz için çok sayıda hoca başvurusu var. Valiliğimiz ile Uşak İli Kamu Hastaneleri Birliğine ait sağlık tesisleri ile Uşak Üniversitesi’ne ait ilgili birimlerin birlikte kullanımı ve işbirliğine dair bir protokol yapacağız. Bu protokol Sağlık Bakanlığımızın onayına sunulacak. Onayın ardından Sağlık Bakanlığı Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesini tesis edeceğiz.”dedi.

Toplantı Uşak Üniversitesi öğretim elemanlarının STK temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerin ardından sona erdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER