UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

STK’LAR AB FONLARINDAN FAZLA FAYDALANMALI210 Görüntüleme

kategorisinde, 03 Şubat 2017 - 22:00 tarihinde yayınlandı
AB Bakanlığı katılım öncesi mali yardım aracı kapsamında sağlanan destekler ve 2017 yılı hibe programları tanıtım toplantısı Özmerkez İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Vali Ahmet Okur, Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ahmet Okur, sivil toplum kuruluşlarının Uşak’ın AB fonlarından daha çok yararlanması ve kaynak aktarılması için proje hazırlamaları gerektiğine dikkat çekerek, Uşak’a ekonomik girdi sağlayacak projelerin hazırlanması gerektiğini kaydetti.
Vali Ahmet Okur konuşmasına şöyle devam etti, “Bugüne kadar AB Projelerinden az yararlandığımız ve kaynağa dönüştüremediğimiz yönünde yakınmalar geliyordu.  Bizim bu kaynaklardan yararlanmamız ve gelecek nesillerin daha iyi yetiştirilmesine fayda sağlaması ve eksik bıraktığımız alanların tamamlanması için koordine olmamız gerekiyor. ZEKA ve TKDK bu fonlardan en iyi şekilde yaralanan kurumlar olarak göze çarpıyor. Bu kurumlarımız Türkiye’de ilk 10’a girerek, AB kaynaklarını İlimize aktarıyor. İlimizde sivil toplum örgütleri proje hazırlama konusunda zayıf kalıyor. Şu anda konunun uzmanı olan hemşerimiz Bülent Bey kardeşimizin burada bizlere bilgi vermesi büyük şans. İnşallah kendilerini verdiği bilgiler ışığında, bugünden sonra sivil toplum örgütlerimiz de projelerini hazırlayıp, ilimizin bu fonlardan yararlanmasını sağlayacaktır” dedi.
AB Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Bülent Özcan ise konuşmasında; 2002-2016 yılları arasında “Katılım Öncesi AB Mali Yardımları” çerçevesinde Uşak’ta toplam 487 projeye yaklaşık 50 milyon Avro değerinde kaynak aktarıldığını ifade ederek, “2004-2016 dönemi boyunca Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde yürütülen Hayat boyu Öğrenme ve Gençlik Programları (Erasmus +) kapsamında gençlik, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanlarında 210 projeye yaklaşık 5,5 milyon Avro’ destek sağlanmıştır. Katılım Öncesi AB Mali Yardımları kapsamında sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlere istihdam, sağlık, kültür, girişimcilik, AB ile diyalog gibi sosyal kalkınma alanındaki 17 projeye yaklaşık 1,8 milyon Avro hibe desteği sağlandı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında Uşak’ta 260 projeye yaklaşık 42,7 milyon Avro hibe desteği sağlandı” dedi.
Özcan konuşmasının  ardından sivil toplum kuruluşları temsilcilerine; Avrupa Birliği Hibe Programları Kapsamında Sivil Toplum Kuruluşlarına Sağlanan Destekler, AB Mali Yardımına İlişkin Genel Bilgiler, Sivil Toplum Kuruluşları AB Yardımlarından Nasıl Yararlanır? AB Hibe Programları uygulama teknikleri, Hibe Programları Nasıl Takip Edilir? konularında sunum gerçekleştirdi.
 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER