UŞAK 13°C
Çok Bulutlu

TARIMDA ÖRNEK UYGULAMA OLAN KAPAMA CEVİZ FİDANLARI DİKİLDİpost_views_covea Görüntüleme

kategorisinde, 16 Mart 2015 - 15:37 tarihinde yayınlandı

ceviz

Uşak Valiliğince Kılcan köyünde düzenlen kapama ceviz bahçesine ilk ağaçlar düzenlenen törenle dikildi. Törene Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı İsmail Gürsoy, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, daire müdürleri ve köylüler katıldı.

Kılcan köyünde 25 dönüm arazide 400 ceviz fidanıyla oluşturulan kapama ceviz bahçesinin Uşak’ta örnek olmasını diyen Vali Seddar Yavuz, “İklim özellikleri, uygun sulama potansiyeli olan ilimizde meyveciliğin gelişmemiş olması hepimiz için üzüntü vermektedir. Vatandaşımız için Valilik olarak bizim öncülük ettiğimiz bu çalışmalar ve bu tür bahçeler örnek teşkil edecektir. İlimizde taban araziye sahip birçok köyümüz var.  Bu araziler meyvecilik için kıymetli topraklar. Arpa, buğday gibi ürünler artık sulaması yapılamayan arazilerde üretilebilen ürünlerdir. Sulama yapılabilinen alanlarda farklı üretimler gerçekleştirmemiz gerekir” dedi.

Uşak’ta tarım politikasını tekrar gözden geçirildiğini belirten Vali Yavuz, “Bilgiye açık, eğitim düzeyi yüksek olan ilimizde sulu tarım ve meyvecilik konusunda halkımızı bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Hükümetimizin bu konuda çeşitli destekleri ve destek sağlayan kurumları var. Devletimizin artık kaynak diye bir problemi yok, şimdi daha ziyade vatandaşımızın bilgilendirmesi gerekiyor. Bu nedenle Tarım İl Müdürlüğümüz gerekli eğitim çalışmalarını yapmaktadır. Bu cevizlik kapama ceviz bahçesi olarak örnek olacak bir bahçe. Önemli olan bahçenin oluşturulması değil, bakımıdır. İnanıyorum ki köylümüz bu bahçeye en iyi şekilde bakacaktır” dedi.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER